10. července 2013 13:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kuba: Mrzí mě, že jsem nestihl utnout dotace na obnovitelné zdroje

Místopředseda ODS a exministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda ODS a exministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. | foto: ČTK

PRAHA Bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu (ODS) nejvíc mrzí, že ve funkci nestačí dokončit legislativní změny týkající se obnovitelných zdrojů. Resort se pod jeho vedením také nakonec nedohodl s ministerstvem zahraničí na spolupráci při obchodním zastupování Česka v zahraničí.

Kuba se nyní začne víc věnovat stranické práci v ODS a do budoucna má podnikatelské plány. Nový ministr průmyslu bude podle něj muset především řešit právě problém s obnovitelnými zdroji.

Resort průmyslu za Kubova působení připravil novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která má zastavit veškerou podporu pro nové obnovitelné zdroje od roku 2014. V úřednické vládě, kterou dnes jmenuje prezident Miloš Zeman, bude ministrem průmyslu a obchodu bývalý generální ředitel Třineckých železáren Jiří Cienciala.

Co se povedlo

Za svůj úspěch odcházející ministr považuje mimo jiné novou státní energetickou koncepci, novelu daňového zákona, která umožní daňové odpisy na technické vzdělávání studentů ve firmách, a také legislativní návrhy omezující agresivní praktiky na předváděcích akcích.

"Podařilo se nám také připravit dobrou exportní strategii, zaměřili jsme se na 12 prioritních zemí. Ukázalo se, že jsme je vytipovali dobře. Export do těch teritorií výrazně roste," řekl Kuba.

Důležité teď bude podle Kuby přehodnotit podporu jednotlivých obnovitelných zdrojů, která byla nastavena zbytečně vysoko. Legislativní návrh už ministerstvo průmyslu předložit nestihlo.

"My jsme pracovali na tom, aby v dalších obdobích došlo nejen k zastavení nových (fotovoltaických) projektů, ale i k redukci té podpory. Aby nedocházelo k přeplácení. Aby se nestávalo, že některé projekty jsou zaplaceny za osm let, ale dotace pobírají 15 let," uvedl Kuba.

Ministerstvo průmyslu se pod Kubovým vedením nakonec nepovedlo uzavřít dohodu s ministerstvem zahraničí ohledně spolupráce při obchodním zastupování Česka v zahraničí. Spor ohledně ekonomické diplomacie se táhne roky.

"To je jediná věc, kterou se nám nepodařilo dotáhnout do konce. Spojili jsme CzechTrade a CzechInvest, tím jsme ušetřili peníze, abychom mohli otevírat nová zastoupení ve světě.

Nechtěli jsme tam posílat úředníky z ministerstev, ale mít tam lidi z byznysu," uvedl Kuba. Podle něj by bylo jednodušší, kdyby podporu exportu bylo možné realizovat přímo na ambasádách s podporou resortu zahraničí.

Rozhodne nová vláda o Temelínu

Jaderná elektrárna Temelín.

Jaderná elektrárna Temelín.

Vláda bez důvěry Sněmovny by podle Kuby o zakázce na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín neměla rozhodovat . "Je zde časový prostor vést diskusi s uchazeči, aby ta nabídka byla co nejlepší. Jsem přesvědčen o tom, že ta jednání nebudou dokončena do konce roku. Naopak, že se budou pohybovat v první polovině příštího roku," dodal Kuba. ČTĚTE VÍCE

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?