Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kuba: Mrzí mě, že jsem nestihl utnout dotace na obnovitelné zdroje

Místopředseda ODS a exministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda ODS a exministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. | foto: ČTK

PRAHA Bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu (ODS) nejvíc mrzí, že ve funkci nestačí dokončit legislativní změny týkající se obnovitelných zdrojů. Resort se pod jeho vedením také nakonec nedohodl s ministerstvem zahraničí na spolupráci při obchodním zastupování Česka v zahraničí.

Kuba se nyní začne víc věnovat stranické práci v ODS a do budoucna má podnikatelské plány. Nový ministr průmyslu bude podle něj muset především řešit právě problém s obnovitelnými zdroji.

Resort průmyslu za Kubova působení připravil novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která má zastavit veškerou podporu pro nové obnovitelné zdroje od roku 2014. V úřednické vládě, kterou dnes jmenuje prezident Miloš Zeman, bude ministrem průmyslu a obchodu bývalý generální ředitel Třineckých železáren Jiří Cienciala.

Co se povedlo

Za svůj úspěch odcházející ministr považuje mimo jiné novou státní energetickou koncepci, novelu daňového zákona, která umožní daňové odpisy na technické vzdělávání studentů ve firmách, a také legislativní návrhy omezující agresivní praktiky na předváděcích akcích.

"Podařilo se nám také připravit dobrou exportní strategii, zaměřili jsme se na 12 prioritních zemí. Ukázalo se, že jsme je vytipovali dobře. Export do těch teritorií výrazně roste," řekl Kuba.

Důležité teď bude podle Kuby přehodnotit podporu jednotlivých obnovitelných zdrojů, která byla nastavena zbytečně vysoko. Legislativní návrh už ministerstvo průmyslu předložit nestihlo.

"My jsme pracovali na tom, aby v dalších obdobích došlo nejen k zastavení nových (fotovoltaických) projektů, ale i k redukci té podpory. Aby nedocházelo k přeplácení. Aby se nestávalo, že některé projekty jsou zaplaceny za osm let, ale dotace pobírají 15 let," uvedl Kuba.

Ministerstvo průmyslu se pod Kubovým vedením nakonec nepovedlo uzavřít dohodu s ministerstvem zahraničí ohledně spolupráce při obchodním zastupování Česka v zahraničí. Spor ohledně ekonomické diplomacie se táhne roky.

"To je jediná věc, kterou se nám nepodařilo dotáhnout do konce. Spojili jsme CzechTrade a CzechInvest, tím jsme ušetřili peníze, abychom mohli otevírat nová zastoupení ve světě.

Nechtěli jsme tam posílat úředníky z ministerstev, ale mít tam lidi z byznysu," uvedl Kuba. Podle něj by bylo jednodušší, kdyby podporu exportu bylo možné realizovat přímo na ambasádách s podporou resortu zahraničí.

Rozhodne nová vláda o Temelínu

Jaderná elektrárna Temelín.

Jaderná elektrárna Temelín.

Vláda bez důvěry Sněmovny by podle Kuby o zakázce na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín neměla rozhodovat . "Je zde časový prostor vést diskusi s uchazeči, aby ta nabídka byla co nejlepší. Jsem přesvědčen o tom, že ta jednání nebudou dokončena do konce roku. Naopak, že se budou pohybovat v první polovině příštího roku," dodal Kuba. ČTĚTE VÍCE

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...