28. října 2012 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kuba: ODS sráží kmotři a zdání, že plníme program TOP 09

Premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Ani tento týden nepřinesl rozuzlení v souboji premiéra Petra Nečase se šesticí poslanců ODS. Ministr průmyslu Martin Kuba, který se chce na kongresu za týden stát místopředsedou ODS, tvrdí, že „v této chvíli“ je Nečas jediná reálná volba.

LN Může vláda padnout?
Může. Ale já pořád spoléhám na to, že zvítězí racio, a že každý aspoň trochu racionální člen ODS si uvědomí, že ODS potřebuje zbytek mandátu k tomu, aby voličům mohla předvést změnu mandátu své politiky. A pokud se nám podaří projít dobře kongresem, tak čas ve vládě hraje pro nás.

LN Proč vám klesly preference, proč jste prohráli krajské a senátní volby?
Jeden důvod je přirozený a stává se vládním stranám, když dělají reformy. A pak je tam i pokles zbytečný, který jsme si způsobili sami. My jsme úplně nenaplňovali představy pravicových voličů, taky proto, že to občas vypadalo, jako kdybychom plnili program, který definovali naši koaliční partneři z TOP 09. Pokud například jde o paušály pro podnikatele, našim voličům musíme jasně říkat, že to byl náš, v té chvíli racionální ústupek. Poškodily nás i zpackané reformy kolegů v koalici, ať už registr aut nebo sKarty, které zbytečně zatěžují občany. Pak samozřejmě i nějaké trestní kauzy našich lidí, taky ale ta rétorika o kmotrech, kterou jsme si v ODS zavedli sami a která se s námi od roku 2008 zvláštně táhne.

  • Jaký vliv má Václav Klaus na ODS?
  • Až odejde z Hradu, měl by více zasahovat do dění uvnitř strany?
  • Proč ODS zvyšuje daně?
  • Odpovědi najdete v rozhovoru Daniela Kaisera s ministrem průmyslu Martinem Kubou.
dkDaniel Kaiser

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz