12. února 2012 14:57 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kuba přemýšlí o dalším bloku v Dukovanech

Martin Kuba (snímek pochází z kongresu ODS v roce 2010). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kuba (snímek pochází z kongresu ODS v roce 2010). | foto: Stanislav PeškaČTK

Nový blok v Dukovanech? Podle ministerstva průmyslu jde o jeden ze scénářů budoucí energetické politiky. Připustil to šéf úřadu Martin Kuba (ODS).

Kuba:V úvahu připadá i stavba nového jaderného bloku v Dukovanech

Podíl jádra na výrobě elektřiny by díky tomu za 20 až 25 let vzrostl z nynějších 30 procent na více než polovinu. V plánech resortu průmyslu a obchodu také figuruje výstavba dvou nových jaderných bloků v Temelíně. Rozvoj jaderné energetiky bude součástí nové energetické koncepce Česka, kterou Kubův úřad hodlá dokončit v červnu.

"Tímto bychom se (výstavbou tří nových bloků) posunuli nad 50 procent výroby elektrické energie z jaderných zdrojů," uvedl Kuba v diskusním pořadu České televize. Původně zvažovaný osmdesátiprocentní podíl jaderných zdrojů Kuba považuje za příliš ambiciózní plán.

Kocourkova verze u ledu

Jedna z dosavadních verzí energetické koncepce, se kterou pracovalo ministerstvo za Kubova předchůdce Martina Kocourka, počítala až s 18 novými reaktory do roku 2060, čímž by podíl jaderné energie vzrostl právě na 80 procent. Kuba časový horizont zkrátil na 20 až 25 let, kdy by si Česko mělo i nadále vystačit jen se dvěma jadernými elektrárnami v Temelíně a Dukovanech. Temelín má nyní dva bloky, stavba třetího a čtvrtého má být hotova nejpozději v roce 2025, v Dukovanech jsou v provozu čtyři bloky.

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany

Stavbu nových dvou temelínských bloků by ČEZ podle Kuby měl financovat z vlastních zdrojů. Kuba dnes připustil možnost, že by mnohamiliardová investice mohla být provedena i na úkor dividend, které ČEZ vyplácí akcionářům včetně státu. "Bude to strategické rozhodnutí pro vládu," podotkl Kuba, podle které by stát společnosti ČEZ kvůli této investici zatím neměl dávat garance minimální výkupní ceny elektřiny či bankovní záruky.

Za jedno s ČSSD

Stejný názor má i předseda sněmovního hospodářského výboru a exministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). "Raději snížit dividendu ČEZ než hledat finanční prostředky a garance ve státním rozpočtu. Musí to (stavba nových jaderných bloků) být realizováno z vnitřních zdrojů ČEZ," uvedl Urban.

Ministerstvo počítá v rámci přípravy energetické koncepce také se zvýšením podílu elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů z nynějších zhruba sedmi procent na 13 procent, což je závazek vůči Evropské unii. Podle Kuby by tento nárůst už neměl dále výrazně zdražit elektřinu pro odběratele, možností je prý například zvýšit výrobu ve vodních elektrárnách.

Srovnání uchazečů o dostavbu Temelína - grafika

Pro zvětšení rozklikněte

Ministr by v koncepci rovněž rád stanovil mírný přebytek výroby elektřiny v Česku nad spotřebou. Přebytek do 15 procent je podle Kuby důležitý pro soběstačnost ČR a stabilitu hospodářského prostředí. Podle předchozích verzí koncepce mělo Česko vyvážet do zahraničí až třetinu elektřiny.

K připravované energetické koncepci by se podle Kuby měla vyjádřit skupina odborníků v čele s předsedou vědeckého panelu k energetice Václavem Pačesem. Komise vedená tehdejším předsedou Akademie věd ČR Pačesem posuzovala pro vládu budoucí energetické potřeby země už v roce 2008, na jejím základě vznikl návrh energetické koncepce v roce 2009.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda měla původně energetickou koncepci posoudit do konce loňského roku. Schválení nové koncepce se oddaluje již několik let a různé skupiny se v ní snaží prosadit své zájmy.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!