Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kůrovce vyhnalo kácení, chválí se Šumava. Ochránci za tím vidí přírodu

Jakub Zavadil označuje strom, který bude na jaře nutné pokácet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Zavadil označuje strom, který bude na jaře nutné pokácet | foto: Správa NP a CHKO Šumava

VIMPERK Šumavský národní park začal vyznačovat první stromy napadené kůrovcem, které letos dřevorubci porazí. Správa parku chce přitom letos porazit nejméně za posledních sedm let, protože kůrovcovou kalamitu se již podařilo zastavit. Podle ekologického Hnutí Duha škůdce nezmizel zásluhou kácení, ale přirozeným přírodním procesem.

Zatím pracovníci národního parku určili první desítky dřevin. Celkově letos park pokácí zhruba 50 000 napadených stromů. Navíc rozmístí před rojením kůrovce přibližně 10 000 lapáků a lapačů.

"V lokalitách se zvláštními podmínkami ochrany přírody budeme letos rovněž pokračovat v odkorňování stojících stromů. Jedná se zejména o oblasti Smrčiny a Na Ztraceném a půjde o několik stovek stromů," uvedl  odborník na ochranu lesů šumavského parku Petr Kahuda.

Jiří Merunka odlupuje kůru stromu, aby mohl zkontrolovat můru napadení kůrovcem.

Pod kůru se lesníci podívají pomocí obyčejné sekery nebo nože. Pokud je napadený, je strom označen a lesníci zaznamenají jeho polohu do GPS nálezové databáze

Označování napadených stromů, které budou dřevorubci porážet, začalo v okolí Srní a Modravy na Klatovsku. Podle Kahudy však kůrovec zasáhl místa na všech územích Šumavy.

První porážky stromů začnou na jaře, až to dovolí počasí. Na Šumavě jsou stále ještě desítky centimetrů sněhu a řada míst je nedostupná. Lesníci proto vyrážejí označovat stromy na lyžích nebo sněžnicích. Napadené stromy se musí zpracovat ještě před tím, než na jaře vyletí kůrovec, tedy nejpozději v dubnu.

Kácení, nebo volná ruka přírodě?

Podle mluvčího parku Pavla Pechouška se kůrovcovou kalamitu ve vzácných šumavských lesích podařilo loni zastavit díky efektivním asanačním zásahům. Podle Vojtěcha Kouteckého z ekologického Hnutí Duha se ale jedná o přirozený přírodní proces.

„Současné vedení národního parku se chlubí cizím peřím. Kůrovců ubývá také v místech, která byla ponechána divoké přírodě, takže očividně nejde o výsledek velkoplošného kácení,“ řekl Koutecký serveru Lidovky.cz.

Kůrovců podle něj ubývalo i na bavorské straně Šumavy, kde jsou zásahy člověka minimální. „Stromy v horském pralese se samy vysemeňují, rostou, stárnou, umírají a padnou, porážejí je laviny nebo polomy a občas v nich přibude a posléze opět ubude kůrovce. Na Šumavě se tohle dělo tisíce let a pokud vysokohorské smrčiny ponecháme divoké přírodě stejně jako v jiných národních parcích v Evropě, bude se to dít i nadále,“ dodává programový ředitel Hnutí Duha.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle předběžných odhadů park letos pokácí zasažené dřeviny na rozloze několika desítek hektarů lesa. "Pravidelně však musíme sledovat a monitorovat několik desítek tisíc hektarů porostů, které máme na starosti," řekl Kahuda. Odhadem by mělo jít o 50 000 krychlových metrů.

Nejvíce stromů zasažených lýkožroutem padlo v roce 2010, tehdy park pokácel 350 000 krychlových metrů dřeva. Pokles podle vedení parku poukazuje na to, že gradace kůrovcové kalamity končí.

, ,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.