27. března 2014 14:14, aktualizováno  14:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kurz pod 27 korun za euro neklesne. ČNB od intervencí neupustila

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Bankovní rada ČNB považuje závazek držet kurz koruny poblíž 27 korun za euro nadále za vhodně zvolený a předpokládá udržování nastaveného kurzu koruny přinejmenším do začátku roku 2015. Na tiskové konferenci po dnešním jednání bankovní rady to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

"To zajišťuje podle názoru bankovní rady uvolnění měnových podmínek v potřebném rozsahu," uvedl Singer.

Bankovní rada České národní banky dnes opět rozhodla ponechat úrokové sazby na historických minimech a pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.

ČTĚTE TAKÉ

Aktuální prognóza ČNB pak předpokládá stabilitu tržních úrokových sazeb na stávající velmi nízké úrovni a setrvání kurzu poblíž 27 Kč/EUR do začátku příštího roku.

Rizika ohrožující odhadovaný vývoj jsou pak podle ČNB mírně protiinflační. Hlavním rizikem je velmi utlumený vývoj mezd v podnikatelské sféře na konci loňského roku. Dalším je pak vývoj cen v eurozóně. "Toto vychýlení ovšem není natolik silné, aby vedlo bankovní radu k úvahám o změně charakteru kurzového závazku," uvedl Singer.

Měnová politika by se letos měnit neměla

Oslabení koruny se podle Singera promítá do vývoje cen v souladu s prognózou ČNB, když meziroční inflace byla v lednu i v únoru mírně kladná. "Opakovaně se potvrzuje, že listopadové rozhodnutí o zahájení devizových intervencí významně přispělo k odvrácení deflace," uvedl guvernér.

Singer zároveň upozornil, že v principu je možné, aby centrální banka přistoupila ke změně kurzu koruny v rámci intervenčního režimu. Vyžadovalo by to ovšem ale zásadní a dramatickou změnu ve vývoji ekonomiky. "Bude-li ale ekonomický výhled vyžadovat další uvolnění měnové politiky, bude bankovní rada upřednostňovat spíše udržování kurzového závazku na hladině 27 Kč/EUR po delší dobu než změnu této hladiny," uvedl guvernér.

Bankovní rada rovněž podle Singera debatovala o vlivu současné krize kolem Krymu na tuzemskou ekonomiku. "Je těžké nyní vidět nějaká kvantifikovaná rizika. Ale vyvine-li se situace způsobem, který přinese hmatatelné dopady do ekonomiky, ještě nelze říci," uvedl Singer.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz