Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kurz pod 27 korun za euro neklesne. ČNB od intervencí neupustila

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Bankovní rada ČNB považuje závazek držet kurz koruny poblíž 27 korun za euro nadále za vhodně zvolený a předpokládá udržování nastaveného kurzu koruny přinejmenším do začátku roku 2015. Na tiskové konferenci po dnešním jednání bankovní rady to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

"To zajišťuje podle názoru bankovní rady uvolnění měnových podmínek v potřebném rozsahu," uvedl Singer.

Bankovní rada České národní banky dnes opět rozhodla ponechat úrokové sazby na historických minimech a pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.

ČTĚTE TAKÉ

Aktuální prognóza ČNB pak předpokládá stabilitu tržních úrokových sazeb na stávající velmi nízké úrovni a setrvání kurzu poblíž 27 Kč/EUR do začátku příštího roku.

Rizika ohrožující odhadovaný vývoj jsou pak podle ČNB mírně protiinflační. Hlavním rizikem je velmi utlumený vývoj mezd v podnikatelské sféře na konci loňského roku. Dalším je pak vývoj cen v eurozóně. "Toto vychýlení ovšem není natolik silné, aby vedlo bankovní radu k úvahám o změně charakteru kurzového závazku," uvedl Singer.

Měnová politika by se letos měnit neměla

Oslabení koruny se podle Singera promítá do vývoje cen v souladu s prognózou ČNB, když meziroční inflace byla v lednu i v únoru mírně kladná. "Opakovaně se potvrzuje, že listopadové rozhodnutí o zahájení devizových intervencí významně přispělo k odvrácení deflace," uvedl guvernér.

Singer zároveň upozornil, že v principu je možné, aby centrální banka přistoupila ke změně kurzu koruny v rámci intervenčního režimu. Vyžadovalo by to ovšem ale zásadní a dramatickou změnu ve vývoji ekonomiky. "Bude-li ale ekonomický výhled vyžadovat další uvolnění měnové politiky, bude bankovní rada upřednostňovat spíše udržování kurzového závazku na hladině 27 Kč/EUR po delší dobu než změnu této hladiny," uvedl guvernér.

Bankovní rada rovněž podle Singera debatovala o vlivu současné krize kolem Krymu na tuzemskou ekonomiku. "Je těžké nyní vidět nějaká kvantifikovaná rizika. Ale vyvine-li se situace způsobem, který přinese hmatatelné dopady do ekonomiky, ještě nelze říci," uvedl Singer.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...