14. února 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kvůli důchodům může DPH vyletět až na 20 procent, zdražily by potraviny

Potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny | foto: Shutterstock

PRAHA Vládní koalice se už před měsícem dohodla na všech základních principech důchodové reformy. Stále se ale vyjednává o velmi důležitých detailech a parametrech, které podstatně ovlivní rodinné účty dnes i za desítky let.

Politici už se shodli, že lidé pod čtyřicet si budou muset od roku 2013 povinně nebo dobrovolně převést část odvodů sociálního pojištění na soukromé účty. Tím stát přijde o desítky miliard, z nichž platí penze současným důchodcům. Vláda je chce nahradit podstatným vzestupem DPH. Premiér chce vládní koncept reformy představit do konce února.

Čtěte komentář Lidových novin

Až dosud dohoda mířila k jednotné DPH na všechno zboží a služby od ledna 2012 ve výši 19 procent. Podstatně by se tak zvýšila daň u potravin, tepla nebo léků, z nichž se dnes odvádí 10 procent. Základní sazba, která se platí za všechno ostatní zboží a služby, by naopak klesla z 20 na 19 procent.

Podle informací LN se ale vyjednávání posouvají k jednotné sazbě 20 procent na všechno. Kromě dvou výjimek: z tepla a léků by se platila daň nižší.

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz