Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kvůli přehodnocení dotací přišli Jihočeši o miliony, ne vlastní vinou

Evropské dotace (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropské dotace (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Někteří předkladatelé projektů, kteří po přehodnocení problematické páté výzvy regionálního operačního programu Jihozápad nedosáhli na eurodotaci, požadují náhradu škody. Na základě příslibu dotace začali s realizací projektu. Nyní budou muset zaplatit náklady ze svého rozpočtu.

Společnost G-Project, která pro 5.výzvu zpracovávala zhruba 100 projektů, o náhradu škody žádá jménem dvou desítek jihočeských klientů předsedu Výboru Regionální rady a hejtmany Jihočeského a Plzeňského kraje v otevřeném dopise. Řekla to projektová manažerka společnosti Barbora Vlková.

Mluvčí Úřadu regionální rady Jihozápad Adam Kotalík sdělil, že předseda Regionální rady Ivo Grüner bude na otevřený dopis v nejbližších dnech reagovat. Připomněl ale, že nárok na poskytnutí dotace vzniká až okamžikem podpisu smlouvy, to se u původně schválených projektů 5. výzvy nestalo.

O peníze přišel i Klokánek

Některým žadatelům vznikly podle G-Projectu mnohamilionové škody, ale ne jejich vinou. Po přehodnocení o dotaci přišel například Fond ohrožených dětí Klokánek, který měl podle původního výsledku páté výzvy dostat dotaci 19,8 milionu korun na rekonstrukci azylového domu v Jindřichově Hradci.

Stavbu za 23 milionů Kč už ale dokončil.

Pátou výzvu operačního programu nechal výbor rady regionu Jihozápad přebodovat kvůli policejnímu vyšetřování nejasností v přidělování dotací.

Přezkoumáno bylo všech 670 žádostí. Projekty žadatelů z Jihočeského a Plzeňského kraje posuzovali noví hodnotitelé. Ze 70 procent byly schváleny stejné projekty jako loni, zbytek jsou jiné akce. Celkem bylo schváleno 140 projektů, které si rozdělí 2,6 miliardy korun. Proti verdiktu rady se neúspěšní žadatelé nemohou odvolat.

Děti v Klokánku

"Jménem našich klientů jsme Regionální radu požádali, aby se spolupodílela na škodách, které žadatelům vznikly uvedením v omyl. Vyzvali jsme Regionální radu ke smírnému vyřešení této věci předtím, než se naši klienti začnou se svými žalobami obracet na soud," uvedl jednatel G-Projectu Jan Šmidmayer. Navrhují, aby se na kompenzaci škod podílely i kraje, někteří členové jejich zastupitelstev jsou ve výboru regionální rady.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!