17. března 2013 22:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kypr chce omezit dopady zdanění vkladů na malé střadatele

Kypřané vybírají z bankovních účtů peníze. Bojí se zdanění svých vkladů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kypřané vybírají z bankovních účtů peníze. Bojí se zdanění svých vkladů. | foto: Reuters

NIKÓSIE Kyperský prezident Nikos Anastasiadis usiluje o změnu kontroverzního zdanění bankovních vkladů dohodnutého v rámci pomoci od eurozóny, aby omezil dopady na malé střadatele. Prezident to uvedl v televizním projevu.

Upozornil rovněž, že střadatelé, jejichž vklady budou zdaněny, budou odškodněni akciemi bank. Vyzval také zákonodárce, aby program pomoci schválili.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zcela sdílím špatnou náladu, kterou toto obtížné rozhodnutí způsobilo," řekl prezident. "Proto nadále bojuji za to, aby bylo rozhodnutí eurozóny v příštích hodinách pozměněno, a omezily se tak dopady na malé střadatele," dodal.

Anastasiadis upozornil, že Kypr si musel vybrat mezi zdaněním bankovních vkladů a státním bankrotem. Ten by podle něj mohl vést k odchodu země z eurozóny. "Řešení, které jsme zvolili, není tím, co jsme chtěli. Za daných okolností je však nejméně bolestivé," prohlásil.

Ministři financí zemí eurozóny se v noci na sobotu dohodli na programu pomoci Kypru v objemu až deseti miliard eur (asi 256 miliard Kč). Kypr ale v rámci dohody musí vybrat jednorázovou daň 9,9 procenta z bankovních vkladů nad 100 000 eur a 6,75 procenta u vkladů nižších.

Tříprocentní daň u vkladů do 100 tisíc eur

Podle zdroje agentury Reuters obeznámeného s vyjednáváním se nyní středomořská země snaží dosáhnout změn. U vkladů do 100 000 eur prý usiluje o tříprocentní daň, u vyšších o daň na úrovni 12,5 procenta.

Kypr je po Řecku, Irsku, Portugalsku a Španělsku pátou zemí, která musela v důsledku dluhové krize požádat eurozónu o finanční pomoc. S pomocí, již dříve dostaly jiné země eurozóny, podmínka zdanění vkladů spojena nebyla.

Dohoda o zdanění vyvolala velké rozhořčení u obyvatel Kypru i některých politických stran. Kyperský parlament parlament se v neděli rozhodl odložit jednání o zdanění vkladů na pondělí. Ve sněmovně čítající 56 poslanců nemá žádná strana jasnou většinu a tři strany již ohlásily, že zdanění vkladů nepodpoří. Komunistická strana AKEL dokonce uvedla, že zvažuje návrh na odchod Kypru z eurozóny.

Lidovky.cz, ČTK