19. března 2013 15:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kypr je výjimka, jinde daň z majetku nebude, dušuje se šéf eurozóny

Nizozemský ministr financí a šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemský ministr financí a šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. | foto: Reuters

AMSTERDAM Uvalovat jednorázové majetkové daně v rámci finanční pomoci v jiných zemích eurozóny než na Kypru nebude určitě nutné. Oznámil to šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Eurozóna podmínila o víkendu finanční pomoc Kypru vybráním téměř šesti miliard eur od vkladatelů u tamních bank. To vyvolalo obavy z podobných kroků v jiných zemích eura ohrožených dluhovou krizí.

"Je to rozhodně vyloučeno, v jiných zemích není žádná jednorázová daň z aktiv zapotřebí," řekl Dijsselbloem v nizozemském parlamentu. Dijsselbloem je nizozemským ministrem financí a předsedá schůzkám ministrů financí zemí eura.

U Kypru to podle něj bylo nevyhnutelné vzhledem k velikosti kyperského bankovního sektoru a nutnosti nákladné rekapitalizace tamních bank.

ČTĚTE TAKÉ:

Původní plán eurozóny vedl na Kypru k velkému pobouření, což ohrožuje jeho přijetí parlamentem. Kyperská vláda předložila parlamentu upravený návrh, který počítá s tím, že vklady do 20 000 eur (zhruba půl milionu korun) budou od daně osvobozeny.

U ostatních vkladů do 100 000 eur návrh nadále počítá se sazbou 6,75 procenta a u vyšších vkladů se sazbou 9,9 procenta.

Lidovky.cz, ČTK