Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lesy, byty, kláštery... Církve se začínají hlásit o svůj majetek

Husté šumavské lesy v kombinaci s neprostupnou mlhou nejsou zrovna ideálním místem na procházku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Husté šumavské lesy v kombinaci s neprostupnou mlhou nejsou zrovna ideálním místem na procházku. | foto: MAFRA - Ladislav Němec

HRADEC KRÁLOVÉ Státní podnik Lesy České republiky dosud obdržel sedm výzev k vydání majetku podle zákona o církevních restitucích. Výzvy se týkají pozemků v katastrálních územích Středočeského a Jihomoravského kraje a kraje Vysočina.

Lesy ČR blokují pro církevní restituce celkem přibližně 142 000 hektarů lesních pozemků. To představuje asi 11 procent lesů, na kterých hospodaří.

Restituce

Církve a náboženské společnosti by mohly od státu dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun.

O tom, zda stát celou sumu vyplatí, nebo na pokrytí její části vydá speciální dluhopisy, se bude ještě vyjednávat. Církve a náboženské společnosti mohou o vydání majetku žádat celý letošní rok.

"Skutečný rozsah vydávaného majetku bude však znám až po ověření výzev oprávněných osob, tedy zda tyto výzvy splňují zákonem stanovené předpoklady či nikoliv," uvedl mluvčí podniku Zbyněk Boublík. Dodal, že odhadovat počet položek vydávaného majetku je velmi obtížné.

Podrobnější informace k podaným výzvám státní podnik neposkytl. "Oprávněné osoby poskytly údaje uvedené ve výzvách k vydání majetku Lesům ČR pouze za účelem posouzení jejich důvodnosti a nikterak Lesy ČR nezmocnily k jejich zpřístupnění třetím osobám," dodal mluvčí.

Až 30 tisíc hektarů církvím

Také Státní pozemkový úřad obdržel dvě žádosti o vydání pozemků. Podle jeho ředitele Petra Šťovíčka jde celkem o 16 hektarů v Praze. Které náboženské organizace o vydání majetku zažádaly, ale neupřesnil.

Pole, byty, kláštery

Podle čísel z první poloviny 90. let církve přišly po válce a únorovém puči přibližně o 2500 budov, 175 000 hektarů lesa a 25 000 hektarů orné půdy (asi procento veškeré orné půdy v Česku).

Valná většina zabaveného majetku patřila římskokatolické církvi. Z údajů pozemkového úřadu  vyplývá, že vracet církvím by se mohlo také takřka 900 budov a staveb, z nichž více než 300 představují zemědělské objekty.

Restituce se vztahuje také na asi 120 bytových domů, tři kláštery a stejný počet zámků a několik set rybníků.

Vracet církvím by se podle kvalifikovaného odhadu mohlo asi až 30 000 hektarů zemědělské půdy. Zda budou církve usilovat o vrácení veškeré půdy,není však jasné.

"Může se stát, že třeba o některé z pozemků nepožádají v zákonné roční lhůtě a potom pozemek zůstane státu," řekl Šťovíček.

Úřad, který vznikl letos v lednu, již dříve uvedl, že má na restituce blokováno 37 000 hektarů, z nichž církve dostanou blíže nespecifikovanou část.

První pole by mohly být církvím vráceny již v horizontu několika měsíců. Včetně nejsložitějších případů by podle Šťovíčka mohlo vracení pozemků skončit nejpozději do konce roku 2016.

Na rozdíl od případů, kdy se půda vrací například potomkům vyvlastněných sedláků, nebude církvím v případě, že pozemek nelze dle zákona vrátit, nabízen jiný srovnatelný náhradní pozemek.

"Církev prostě pozemek dostane nebo nedostane, za nevydané pozemky dostává od státu finanční náhradu jako vypořádání," poznamenal Šťovíček. S pozemky, které se nevydají, stát nesmí do konce roku 2014 nakládat, až potom je může prodat či jinak odstátnit, pokud se o ně nebudou církve dále soudit.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Vlaky Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Vlaky Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Vlaky Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...