25. února 2015 14:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lesy ČR blokují 60 tisíc hektarů. Církvi je nedáme, vzkázal podnik

Doběhli jsme udýchaní na okraj lesíka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doběhli jsme udýchaní na okraj lesíka. | foto: Jiří Peňás

HRADEC KRÁLOVÉ Lesy České republiky odmítly v rámci církevních restitucí uzavřít dohody o vydání zhruba 60 tisíc hektarů lesů. Podnik má různé pochybnosti o oprávněnosti nároků církve. Vydání sporných majetků bude řešit ve správním řízení Státní pozemkový úřad.

Církve po státním podniku žádají vydání zhruba 140 tisíc hektarů lesů.

Na vydání asi 60 tisíc hektarů už mají Lesy ČR s církvemi uzavřené dohody. U zbylých 20 tisíc hektarů pochybnosti LČR nemají a k uzavření dohod chybí splnění jen některých formálních náležitostí. 

Celkem církve podaly na Lesy ČR 2 210 žádostí o vydání majetku. Požadovaných 140 tisíc hektarů představuje asi osm procent z celkové rozlohy státních lesů 1,3 milionu hektarů.

Majetková křivda

U sporných 60 tisíc hektarů mají Lesy ČR podle Szóráda například důvodnou pochybnost, zda šlo o majetkovou křivdu. 

Majetku požadovaného církvemi se prý může například týkat konfiskační dekret či vyhláška zabírající majetek ještě před 25. únorem 1948. „Celou věc musejí prověřit nejen právníci, ale i historici,“ uvedl generální ředitel LČR Daniel Szórád. Szórád. Některé odmítnuté dohody jdou i na vrub duplicitních žádostí.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz