Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lesy ČR budou látat rozpočet, mimořádně vyplatí přes 2 miliardy

Lesy ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lesy ČR | foto: ČTK

PRAHA Státní podnik Lesy České republiky se připravuje na případnou výplatu peněz do státního rozpočtu, mělo by jít o více než dvě miliardy korun.

Může to být poprvé, kdy česká vláda ve velkém sáhne na uspořené miliardy, které v uplynulých letech vydělal státní podnik. Píše to deník MF DNES (MfD).

Státu totiž chybějí peníze a hledá všechny zdroje. Lesy jsou velmi lákavé sousto, aktuálně mají volné peněžní prostředky 5,6 miliardy korun, píše list.

Šéf LČR Svatopluk Sýkora MfD řekl, že firma prostředky převádí z dlouhodobých investic na rychle přístupná aktiva, hlavně na krátkodobé bankovní úložky. "Například termínové vklady, u nichž vypršela výpovědní lhůta, nevracíme zpět na dlouhé termíny, ale na měsíční až tříměsíční standardní úložky," uvedl.

Podle něj bude připraveno na případnou výplatu peněz do státního rozpočtu na počátku příštího roku celkem 2,1 miliardy korun.

Pouze na mimořádné výdaje

"Chceme otevřít cestu k tomu, aby státní podniky mohly státu vyplácet část svých zisků," cituje MfD ministra zemědělství Ivana Fuksu, do jehož resortu Lesy ČR patří. Čerpání peněz ze státních podniků totiž provází na rozdíl od státních akciovek několik problémů.

Právníci se neshodnou na tom, zda si do nich stát může libovolně pro peníze chodit. A zároveň se mimořádné výplaty nedají započítat jako snižování schodku státního rozpočtu. Mohou však být použity na mimořádné výdaje.

Sýkora uvedl, že si dokáže představit, že by jeho podnik například nakoupil za volné peníze státní dluhopisy. Tím by stát v podstatě půjčil sám sobě. "Určitě v tom bude mít (ve způsobu výplaty) velké slovo ministr financí," řekl dnešní Mladé frontě Dnes Sýkora.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!