7. října 2009 14:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lesy ČR chtěly koupit předraženou pilu, teď podaly žalobu kvůli úniku informací

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku. | foto: ČTK

PRAHA Státní podnik Lesy České republiky (LČR) podal trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s únikem informací z nedávného jednání dozorčí rady podniku a jejich zveřejněním v tisku. Deník Mladá Fronta Dnes v uvedl, že LČR se chystají investovat téměř miliardu korun do pily dřevařské společnosti CE WOOD ve Ptení, hodnota pily je ale podle posudků mnohem nižší.

"Únik informací z nedávného jednání dozorčí rady a jejich zveřejnění v MfD významně znevýhodňuje postavení LČR, pokud by se dražby zúčastnily. Může dokonce znamenat zmaření účasti LČR na dražbě," uvedl mluvčí LČR Michal Kačena.

Podnik tvrdí, že náhlý zájem o dražbu je vyvolán především obavami jiných podnikatelů na trhu se dřevem, pro které by koupě a znovuzprovoznění významné dřevařské kapacity ze strany LČR mohly znamenat nevítanou konkurenci.

MfD s odvoláním na dokument, který má k dispozici, napsala, že firma CE WOOD poslala LČR tajný scénář, jak se bude dražba odehrávat a jak se dosáhne téměř miliardové částky. Podle MfD chce státní podnik tímto nezvyklým způsobem narovnat vztahy se CE WOOD.

LČR se mají účastnit dražby obří pily ve Ptení na Prostějovsku, která patří do majetku firmy Javořice vlastněné firmou CE WOOD. Deník napsal, že Dozorčí rada LČR už schválila limit do výše 950 milionů korun. Dražba se má uskutečnit 2. listopadu.

V materiálu Lesů ČR je také dokument s názvem "časový plán", který popisuje dohody mezi oběma podniky, například o stažení insolvenčního návrhu proti CE WOOD a přerušení řízení o nekalé soutěži před soudem v Hradci Králové.

Mluvčí LČR Kačena dnes uvedl, že dokumenty ohledně možné účasti podniku na dražbě, ze kterých MfD cituje, jsou několik měsíců staré.

LČR tehdy jednaly s firmou CE WOOD o řešení pohledávek a CE WOOD posílal různé návrhy na řešení. "Lesy ČR o navrhovanou transakci neprojevily zájem, a to především kvůli právním rizikům, která z ní v dané situaci plynula," uvedl Kačena.

Podle něj se však situace od té doby změnila a LČR nyní sledují možnost účasti v dražbě jako jednu z alternativ svých strategických plánů. Zatím však není nic definitivně rozhodnuto. "Má-li být státní podnik na dražbu připraven, musel k tomu být logicky předem získán souhlas dozorčí rady, včetně finančního prostoru, který může, ale také nemusí být využit," dodal mluvčí.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz