Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lesy ČR si stěžují u soudu na statistický úřad

Totální těžba dřeva je nejvážnějším problémem pro chudší horské lesy. Ty totiž nedostatkem živin trpí nejvíce. Les pak sníží produkci dřeva a hlavně bude mnohem náchylnější ke všem možným chorobám a škůdcům.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Totální těžba dřeva je nejvážnějším problémem pro chudší horské lesy. Ty totiž nedostatkem živin trpí nejvíce. Les pak sníží produkci dřeva a hlavně bude mnohem náchylnější ke všem možným chorobám a škůdcům. | foto: ČTK

PRAHA Státní podnik Lesy ČR si stěžuje u Ústavního soudu na Český statistický úřad. Obě státní instituce se dostaly do sporu kvůli cenám dřeva,protože statistici nevydali index, od něhož se odvíjí cena této suroviny.

 Lesy ČR teď tvrdí, že mohly dřevo prodat dráž a ztrátu vyčíslily na 134 milionů korun. Do sporu se vložil i premiér Petr Nečas (ODS). Uvedla to dnes Česká televize.

Lesy ČR se rozhodly podat ústavní stížnost poté, kdy jim podle jejich slov předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová sama nabídla, že jim spočítá neoficiální údaj o pohybu cen dřeva. Ten prý ukazuje, že v poslední době cena rostla.

"Díky tomu umíme škodu naprosto jasně vyčíslit," řekl televizi generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Ritschelová ale tvrdí, že jde pouze o orientační údaj a není možné ho s indexem srovnávat. Jenže Lesy ČR díky němu odhadly, že mohly dřevo prodávat dráž. "Důrazně bych chtěla upozornit, že toto nejsou indexy, které by bylo možné používat za oficiální index ČSÚ," upozornila Ritschelová.

Lesy ČR započítávají cenový index vydaný statistickým úřadem do prodeje dřeva řadu let. Každé čtvrtletí čekají, až ho úřad vydá. Letos ho nevydal poprvé a proto Lesy ČR musely prodávat dřevo za staré ceny. Například bez indexu se kubík dřeva prodává průměrně za 2300 korun, index cenu zvedá na minimálně 2500 korun za kubík. Lesy kromě stížnosti sepsaly správní žalobu.

ČSÚ trvá na tom, že cenový index nemůže vydat veřejně a oficiálně kvůli změně metod výpočtů a údaj by nebyl správný. Postup úřadu ale začal zajímat premiéra Nečase. "Premiér považuje postup ČSU za závažný krok, o této věci mluvil jak s šéfkou ČSÚ, tak s ministrem zemědělství a zástupci Lesů ČR a další jednání se v této věci připravují," uvedl mluvčí vlády Jan Osúch.

ČSÚ nedávno kritizoval i ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), pod kterého Lesy ČR spadají. "Je chyba, že index vydán nebyl," řekl dříve. Právní dohru ale teď komentovat nechce, uvedla televize.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...