11. prosince 2015 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lesy podepsaly desítky smluv z miliardového tendru, nejvíce s Babišovým Unilesem

Les. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Les. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ Státní podnik Lesy České republiky do pátku uzavřel všech 57 smluv z miliardového lesnického tendru 2016+. Firmy začnou na zakázce pracovat od 1. ledna. Nejvíce kontraktů, celkem dvanáct, získala společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí a šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše.

Lesům ČR patří polovina lesů v zemi, tendry 2016+ se týkaly zhruba pětiny území a byly na pět let.

Přestože Uniles v tendru 2016+ zvítězil, jeho práce pro Lesy ČR se zmenší o 23.800 hektarů, tedy asi o devět procent. Uniles totiž v tendru 2016+ obhajoval lesnické jednotky o velikosti 99 600 hektarů, přičemž získal 75 800 hektarů.

Na druhém místě z pohledu získané plochy skončila společnost Kloboucká lesní, pro níž šest vítězných zakázek znamená 34 900 hektarů. Třetí Stora Enso Wood Products Ždírec uspěla na třech územních jednotkách s 24 800 hektary.

Do tendru se přihlásilo 39 firem, které podaly celkem 425 nabídek. Alespoň jeden kontrakt získalo 21 subjektů. Předpokládaná hodnota lesnických prací, o které se na všech jednotkách soutěžilo, byla asi tři miliardy korun. Hodnotícím kritériem byla nabídnutá cena. Smlouvy Lesy ČR uzavíraly pouze s vítězi tendrů.

Jednotky byly trojího druhu a nebyly stejné. Z 57 jednotek se na 36 soutěžila takzvaná komplexní zakázka, která je nejhodnotnější a firmy o ní měly největší zájem. Vítěz na jednotce dělá pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje.

Chceme i regionální firmy

Hodnota prací se u těchto 36 jednotek předpokládá 2,753 miliardy korun. Sedmnácti jednotek se týkaly zakázky v odhadované hodnotě 228 milionů korun zaměřené pouze na pěstební činnosti. Na čtyřech jednotkách LČR soutěžily jen těžbu a prodej dříví, celková hodnota byla 30,6 milionu korun.

Hlavní změnou v tendru 2016+ proti loňskému bylo zvýšení počtu soutěžených územních jednotek na 57 z 33. „Chceme tak nabídnout práci i menším regionálním firmám, které by ve velkých územních jednotkách neměly šanci uspět,“ uvedl výrobně-technický ředitel Václav Lidický.

Lesy ČR již dříve uvedly, že firmy v tendru nabídly za dříví méně peněz než loni v tendru 2015+. Pro podnik to bude podle odhadů znamenat roční snížení tržeb a zisku o 175 milionů korun. Hlavním důvodem nižší nabídnuté ceny je podle LČR situace na trhu se dřevem, kdy nabídka převyšuje poptávku. Loni měly Lesy ČR čistý zisk 6,8 miliardy korun.

ČTK