11. prosince 2015 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lesy podepsaly desítky smluv z miliardového tendru, nejvíce s Babišovým Unilesem

Les. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Les. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ Státní podnik Lesy České republiky do pátku uzavřel všech 57 smluv z miliardového lesnického tendru 2016+. Firmy začnou na zakázce pracovat od 1. ledna. Nejvíce kontraktů, celkem dvanáct, získala společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí a šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše.

Lesům ČR patří polovina lesů v zemi, tendry 2016+ se týkaly zhruba pětiny území a byly na pět let.

Přestože Uniles v tendru 2016+ zvítězil, jeho práce pro Lesy ČR se zmenší o 23.800 hektarů, tedy asi o devět procent. Uniles totiž v tendru 2016+ obhajoval lesnické jednotky o velikosti 99 600 hektarů, přičemž získal 75 800 hektarů.

Na druhém místě z pohledu získané plochy skončila společnost Kloboucká lesní, pro níž šest vítězných zakázek znamená 34 900 hektarů. Třetí Stora Enso Wood Products Ždírec uspěla na třech územních jednotkách s 24 800 hektary.

Do tendru se přihlásilo 39 firem, které podaly celkem 425 nabídek. Alespoň jeden kontrakt získalo 21 subjektů. Předpokládaná hodnota lesnických prací, o které se na všech jednotkách soutěžilo, byla asi tři miliardy korun. Hodnotícím kritériem byla nabídnutá cena. Smlouvy Lesy ČR uzavíraly pouze s vítězi tendrů.

Jednotky byly trojího druhu a nebyly stejné. Z 57 jednotek se na 36 soutěžila takzvaná komplexní zakázka, která je nejhodnotnější a firmy o ní měly největší zájem. Vítěz na jednotce dělá pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje.

Chceme i regionální firmy

Hodnota prací se u těchto 36 jednotek předpokládá 2,753 miliardy korun. Sedmnácti jednotek se týkaly zakázky v odhadované hodnotě 228 milionů korun zaměřené pouze na pěstební činnosti. Na čtyřech jednotkách LČR soutěžily jen těžbu a prodej dříví, celková hodnota byla 30,6 milionu korun.

Hlavní změnou v tendru 2016+ proti loňskému bylo zvýšení počtu soutěžených územních jednotek na 57 z 33. „Chceme tak nabídnout práci i menším regionálním firmám, které by ve velkých územních jednotkách neměly šanci uspět,“ uvedl výrobně-technický ředitel Václav Lidický.

Lesy ČR již dříve uvedly, že firmy v tendru nabídly za dříví méně peněz než loni v tendru 2015+. Pro podnik to bude podle odhadů znamenat roční snížení tržeb a zisku o 175 milionů korun. Hlavním důvodem nižší nabídnuté ceny je podle LČR situace na trhu se dřevem, kdy nabídka převyšuje poptávku. Loni měly Lesy ČR čistý zisk 6,8 miliardy korun.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.