Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 3 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Letíte do Řecka? Dejte pozor na peníze, pojištění i léky

Pláž v Bibione (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž v Bibione (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Kromě peněz v hotovosti mají lidé cestující do Řecka věnovat pozornost podmínkám svého zdravotního pojištění. Peníze by navíc lidé měli mít rozměněné na menší bankovky a pozor si mají dát i na kapesní zloděje, radí tuzemské cestovní kanceláře. Ty pokles zájmu Čechů o dovolenou v Řecku v souvislosti s řeckými hospodářskými potížemi zatím nezaznamenaly.

Valná většina zájezdů na červenec je už vyprodaná, řekla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková.

Podle Jana Papeže z konkurenční Asociace cestovních kanceláří by měli lidé vědět, zdali jim pojišťovna garantuje platbu zdravotnímu zařízení na místě, nebo naopak proplácí peníze až zpětně a mít pro tyto případy peníze v hotovosti. V předchozích dnech se totiž někteří klienti cestovních kanceláří setkali ve zdravotnických zařízeních se situací, kdy jim tato zařízení odmítla akceptovat platbu kartou.

Pozor na peníze

Zároveň musí lidé počítá se zvýšenou ochranou peněz. „Všichni vědí, že turisté s sebou vezou hotovost, a jsou proto terčem různých kapsářů,“ varoval Papež. Peníze tak mají například rozdělit mezi členy rodiny, nebo využívat možnosti uložení peněz v hotelovém sejfu.

Další důležitou položkou, kterou by lidé měli u sebe mít, jsou léky. To se ale netýká pouze Řecka, ale obecně všech dovolenkových destinací, dodal marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný. Zároveň by si je lidé měli brát do příručních zavazadel na palubu a předejít tím situaci, kdy by se odbavované zavazadlo ztratilo a oni se ocitli bez důležitých léků.

V letoviscích bez problémů

Přestože na ostrovech, kam směřuje valná většina zájezdů z Česka nedostatek léků zatím nehrozí, lékárny omezuj množství balení, které jednotlivým zákazníkům vydávají. Chtějí tím předejít zkupování léků, uvedla Petříčková, což se stalo ve velkých městech na pevnině.

Stejná situace, kdy je rozdíl mezi turistickými letovisky na ostrovech a pevninou panuje i v případě bankomatů. Ty v turistických letoviscích fungují a turistům ze zahraničních účtů umožňují vybírat jakékoliv sumy a nikoliv 60 eur na den, jako je tomu u Řeků.

Ať už jedete kamkoliv, nezapomeňte se pojistit

Cestovní pojištění sjednáte on-line i v den odjezdu.

Cestovní pojištění Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

I přes možné komplikace zatím zájem českých turistů o Řecko neklesá. Důvodem podle Papeže může být i skutečnost, že v dané cenové kategorii není příliš mnoho alternativních destinací. Kvůli bezpečnostní situaci zaznamenaly cestovní kanceláře výrazný úbytek zájmu o Tunisko, kde se kvůli atentátům snížil počet rezervací už na jaře. Právě Řecko spolu s Bulharskem a Tureckem bylo jednou ze zemí, kam cestovali ti, kteří zájezdy do Tuniska zrušili, dodal Šatný.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...