8. června 2009 9:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Letní vláda se děsí budoucnosti, ale nemá sílu ji ovlivnit

Premiér Jan Fischer se hlásí o slovo poté, co Poslanecká sněmovna na své schůzi 7. června vyslovila důvěru jeho vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer se hlásí o slovo poté, co Poslanecká sněmovna na své schůzi 7. června vyslovila důvěru jeho vládě. | foto: ČTK

PRAHA Přístup státu k hospodaření s veřejnými penězi se bude muset změnit, stejně jako přístup k mandatorním výdajům ve státním rozpočtu. Ve sněmovně to dnes před hlasováním o důvěře nové vládě řekl premiér Jan Fischer. Jak ale zopakoval, jeho vláda tyto změny neuskuteční, protože k nim nemá mandát.

Ministr financí Eduard Janota před poslanci zdůraznil, že není jeho zájmem hrozit škrty v nejrůznějších výdajích, ale že tyto škrty jsou skutečností, aby Česká republika neskončila se schodkem státního rozpočtu nad sedmi procenty hrubého domácího produktu.

Premiér plánuje audity veřejných výdajů

Fischer kromě jiného řekl, že je připraven nechat zkontrolovat auditem investice do veřejných staveb, a to i u těch rozestavěných. "Položme si otázku, jak v této zemi draze či levně stavíme," podotkl. Zdůraznil také, že automatické přilévání peněz, nejen do infrastruktury, ale třeba i do vědy nebo školství, si v dnešní situaci Česko dovolit nemůže.

Janota ujistil, že udělá vše pro to, aby schodek nepřekročil pět procent HDP. Varoval, že pokud by to bylo více, hrozily by Česku potíže jako jiným zemím. Jako příklad uvedl Lotyšsko, kterému se nepodařilo prodat státní dluhopisy a Mezinárodní měnový fond mu nechce půjčit, dokud nesníží své schodky.

Rozpočet je na hraně, zbytečné výdaje mohou Česu podrazit nohy

Uvedl také, že vláda použila nevyčerpané rezervní fondy z předchozích let v objemu 32 miliard korun. Pokud by tak neučinila, představoval by současný schodek nikoli 70 miliard, ale již kolem 100 miliard korun. Posteskl si také, že neexistuje dostatečná odvaha uskutečnit změny ve státním rozpočtu a zrušit některé položky, které jsou výdajově náročné, mezi nimi jmenoval například státní podporu stavebního spoření.

Za rozumný označil trend nízkého zadlužování samospráv. Z více než 6000 obcí v ČR podle něj vyhodnotilo ministerstvo jen u 26 vyšší míru rizika.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)