Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Letošní státní rozpočet bude oproti plánu vyrovnaný, oznámila ministryně Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová vystoupila 24. října v Praze před poslanci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně financí Alena Schillerová vystoupila 24. října v Praze před poslanci... | foto: ČTK

PRAHA Plánovaný schodek státního rozpočtu ve výši 50 miliard korun se nekoná, vláda tak letos bude proti plánu hospodařit vyrovnaně. V pátek večer to oznámila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

„Rozpočet roku 2018 skončí lepším výsledkem než v roce 2017, kdy byl minus 6,2 miliardy korun. Budeme se pohybovat kolem nuly, přesné číslo sdělím 3. ledna 2019 na tiskové konferenci, ale už teď mohu potvrdit, že se bavíme o vyrovnaném státním rozpočtu,“ řekla Schillerová České televizi.

Loni vláda hospodařila se schodkem šesti miliard korun, zatímco v roce 2016 se státní kasa díky evropským dotacím dostala do 60miliardového přebytku.

Oproti loňsku letos rostly nejrychleji výdaje na investice. „Je to díky tomu, že se investuje zejména do infrastruktury,“ vysvětlila ministryně. Rostly také výdaje na důchody (o 20 miliard) a přes 20 miliard přidala vláda na platy učitelů, úředníků a dalších státních zaměstnanců.

Lépe vybíráme daně, tvrdí ministryně

Přesto se Česko teprve podruhé za posledních 23 let vyhne rozpočtovému schodku. „Mnohem lépe vybíráme daně, vybíráme je díky kontrolnímu hlášení, díky elektronické evidenci tržeb,“ tvrdila Schillerová.

Opozici se nicméně nelíbí ani struktura rozpočtu, ani výrazný rozdíl mezi plánem a realitou. „Vláda málo investuje. Pořád to třeba nedosahuje čísel, které byly v době ekonomické krize, což je z hlediska budoucnosti České republiky vážná věc,“ sdělil předseda ODS Petr Fiala. „Čísla vypovídají o tom, že rozpočet jako plán moc nevychází, pokaždé se ministerstvo netrefí a to v řádu desítek miliard,“ podotkl pro ČT Jiří Dolejš (KSČM).

Na rok 2019 počítá rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Rozpočet předpokládá celkové výdaje 1,505 bilionu a příjmy 1,465 bilionu korun.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...