24. srpna 2010 11:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Liberec by podle primátora mohl uhradit část dluhů za Neumannovou

Kateřina Neumannová během libereckého šampionátu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Neumannová během libereckého šampionátu. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

LIBEREC Část dluhů, které zůstaly po loňském mistrovství světa v klasickém lyžování, by mohl uhradit Liberec. Po pondělní schůzce se zástupcem věřitelů Vojtěchem Hlaváčkem to řekl primátor Jiří Kittner.

Informují o tom deník Sport a server Týden.cz. Konkrétní částku Kittner neuvedl, návrh hodlá nejprve předložit městskému zastupitelstvu.

Dluhy po šampionátu činí 108 milionů korun. Ministr školství Josef Dobeš minulý týden prohlásil, že stát vrátí věřitelům zhruba 20 milionů korun na DPH za nevyplacené faktury. O zbytek dluhu by se podle něj měly postarat liberecká radnice a lyžařský svaz.

Box


"Rozhodnout samozřejmě musí zastupitelstvo. Zaplatit šestaosmdesát milionů, které zbývají po případném vrácení DPH, ale v možnostech města není," řekl Kittner deníku Sport. Primátor připouští spoluzodpovědnost Liberce, který byl spolu se svazu zřizovatelem organizačního výboru, za dluhy.

Dluhy mistrovství

Na MS šly z veřejných zdrojů více než dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů.

Podle Hlaváčka je navrhované řešení od státu i Liberce nedostačující. "Těch 20 milionů je jako plivnutí do jezera," citoval ho Týden.cz. "Kdyby vláda přispěla aspoň 40 miliony a podobnou sumu by pak případně schválilo i liberecké zastupitelstvo, už by tu byl nějaký prostor k jednání," řekl Hlaváček. Podle něj by Liberec mohl od věřitelů pohledávky odkoupit.

Hlaváček uvedl, že věřitelům se hrubě nelíbí postoj svazu lyžařů, který se od dluhů distancuje a odmítá o dluzích jednat. "Bezpochyby je budeme žalovat," prohlásil.

Šéf českého lyžování Lukáš Sobotka minulý týden ČTK řekl, že svaz nemá z čeho část dluhů uhradit a ani k tomu nevidí důvod. "Vždy jsme byli ujišťováni vládou, že se o to postará, že (šéfka organizačního výboru) Kateřina Neumannová má plnou podporu," uvedl Sobotka s tím, že svaz ani neměl možnost nahlédnout do účetnictví šampionátu, které má ve správě likvidátor.

"Já nevím, z jakých smluv dluh pochází, kdo je podepsal, jaké
mělo být plnění. Smlouvy ani schodek jsem neschvaloval," řekl předseda svazu.

Lidovky.cz, ČTK