22. února 2016 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Libra dostala direkt od starosty Londýna. Padá i kvůli výrokům o konci v EU

Boris Johnson, starosta Londýna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson, starosta Londýna | foto: Reuters

LONDÝN Britská libra v pondělí na devizovém trhu prudce oslabila. K japonskému jenu se snížila nejníže za dva roky a k dolaru za jedenáct měsíců. Mohou za to obavy, že Británie opustí Evropskou unii.

Před desátou hodinou dopoledne středoevropského času libra vůči dolaru oslabila o 0,8 procenta na 1,4185 USD, když předtím ztrácela až 1,4 procenta.

K jenu klesla o 0,6 procenta na 160,16 JPY po propadu až na 162,40 JPY, nejníže od listopadu 2013. Euro k libře posílilo o 0,4 procenta na 0,7814 GBP.

K propadu libry přispělo prohlášení vlivného londýnského starosty Borise Johnsona. Ten novinářům řekl, že podpoří odchod Británie z EU, protože unie podle něho ohrožuje britskou suverenitu a může se vymknout demokratické kontrole.

Politik považovaný za možného budoucího vůdce britských konzervativců se tak postavil proti současnému lídru strany a premiérovi Davidu Cameronovi.

Libra kvůli tomu smazala téměř veškeré své páteční zisky vůči dolaru, euru i jenu. V pátek její růst vyvolalo oznámení, že představitelé EU se jednomyslně shodli na balíčku opatření, jejichž cílem je udržet Británii v EU. Britský premiér Cameron poté doporučil spoluobčanům, aby se v červnovém referendu vyslovili pro další členství Británie ve zreformovaném evropském bloku.

Kromě britské libry je vývoj kurzů ostatních měn převážně stabilní. Trhy se nyní soustředí na jednání ministrů financí a guvernérů centrálních skupiny největších světových ekonomik G20, které se uskuteční koncem týdne. Spekuluje se, že by mohli jednat i o výkyvech na finančních trzích.

Euro k dolaru klesá 0,4 procenta a k jenu o 0,2 procenta. Dolar vůči jenu zpevnil o 0,3 procenta.

ČTK