Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lidé bez práce zakládají krizové týmy. Investory nezaměstnanost láká

Téměř 200 bývalých zaměstnanců firmy AEES Stříbro (dříve Alcoa Fujikura Czech) se 3. srpna vydalo na čtyřkilometrový pochod městem nazvaný "pohřeb firmy".  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Téměř 200 bývalých zaměstnanců firmy AEES Stříbro (dříve Alcoa Fujikura Czech) se 3. srpna vydalo na čtyřkilometrový pochod městem nazvaný "pohřeb firmy". | foto: ČTK

STŘÍBRO O Stříbrsko, kde výrazně vzrostla nezaměstnanost kvůli propuštění pracovníků firmy AEES, roste podle vládní agentury CzechInvest zájem investorů. CzechInvest už jednal s 24 zájemci, nyní intenzivně se čtyřmi až pěti firmami. Šéf investičních projektů CzechInvestu Kratina to řekl po dnešním založení krizového týmu, který má rychle řešit hrozící až 25procentní nezaměstnanost ve Stříbře.

Investoři podle něj vidí možnost vybírat si z dostatečného počtu lidí bez práce a mnoha nájemních hal v nedalekém Ostrově a Nové Nové Hospodě, po nichž je největší poptávka. "Zájem investorů o tento region a stejně tak o Plzeňsko je v tuto chvíli nejvyšší ze všech oblastí ČR. Plzeňský region se vždy obsazoval jako první," dodal Kratina.

Hysterie okolo automobilového průmyslu je prý zbytečná

CzechInvest vidí na Stříbrsku nadějné dva projekty opravárenských center z oblasti elektroniky a dále výrobu kovových dílů pro automobily. Po důkladné analýze agentura spolu s městem tvrdí, že do konce roku vznikne ve Stříbře a okolí 400 nových pracovních míst. "Kromě dostatku lidí a připravenosti podnikatelských nemovitostí je velká výhoda také v poloze nedaleko dálnice, Německa i Prahy," řekl Kratina.

CzechInvest dnes ve Stříbře varoval před "přehnanou hysterií" vůči investorům z oblasti automobilového průmyslu. "Stále téměř třetina nových projektů v ČR je z oblasti automotive," řekl Kratina. CzechInvest spoléhá na dvě obrovské nájemní haly v Ostrově u Stříbra. V současné době tam v šesti firmách pracuje asi 250 lidí a další dvě přijdou na přelomu roku.

Lidé jsou kvůli nezaměstnanosti už zoufalí

Ve Stříbře dnes vznikl 15členný tým, který má řešit až 25procentní nezaměstnanost, což by bylo největší číslo v zemi. Ta hrozí po výrazném propouštění z místní firmy AEES (dříve Alcoa Fujikura Czech), z níž během osmi měsíců muselo odejít 1600 lidí kvůli přesunu výroby automobilových kabelových svazků do Rumunska.

Ve skupině jsou zástupci měst a obcí, kraje, úřadů práce, agentury CzechInvest, Regionální rozvojové agentury, největších zaměstnavatelů a sociálního odboru. Hlavním úkolem je přitáhnout do města menší a střední zaměstnavatele z různých oborů, nikoli jednoho velkého jako AEES.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...