15. března 2009 10:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lidé by mohli státu půjčit až 140 miliard

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Lidové noviny

PRAHA Stát by si podle ministra financí Miroslava Kalouska mohl v příštích letech od domácností půjčit až 140 miliard korun. Dluhopisy určené obyvatelstvu, u nichž bude garantovat každoroční výnos několik procent a jejich zpětný odkup, kdykoliv o to majitel dluhopisu požádá, chce začít vydávat ještě letos.

Ministr to řekl v rozhovoru pro pondělní vydání deníku Mladá fronta Dnes. Domácnosti podle listu, který části rozhovoru zveřejnil na svém zpravodajském serveru iDnes.cz, nyní drží zhruba procento z celkového dluhu státu, který je jeden bilion korun. Ministerstvo financí nevylučuje, že by to mohlo být až 15 procent. Kalousek zároveň řekl, že jedním z cílů dluhopisového programu je přimět banky, aby poskytovaly více úvěrů.

"Trápí mě, že nadpoloviční část zisku českých bank není z úvěrového byznysu, ale z poplatků. Snažit se s tím bojovat administrativně nemá smysl, to už zkoušelo několik socialistů a všichni si na tom vylámali zuby.

Já mám v plánu emitovat dluhopisy pro domácnosti s pevně garantovaným úrokem," uvedl ministr. Lidé si tak podle něj budou moci vybrat, zda nechají peníze v bance, anebo je zhodnotí prostřednictvím státních dluhopisů.

ČTK