3. března 2013 19:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lidé masivně vybírali vklady. Řecko muselo dovézt miliardy bankovek

Eurobankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurobankovky | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecká centrální banka musela od počátku dluhové krize dovézt z jiných centrálních bank miliardy eurobankovek, protože Řekové kvůli obavám, že jejich země se vrátí k drachmě, v posledních třech letech masivně vybírali své úspory v bankách.

Řecký list To Vima odvoláním na zdroje z centrální banky napsal, že výše hotovosti v oběhu se v červnu 2012 zvýšila na 48 miliard eur (1,2 bilionu Kč), což odpovídá zhruba čtvrtině hrubého domácího produktu, z 20 miliard eur před krizí.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle listu je v rozvinutých zemích běžné, že výše hotovosti v oběhu odpovídá zhruba šesti až osmi procentům HDP. Kvůli vybírání hotovosti musela centrální banka Bank of Greece tajně dovézt bankovky ze zahraničí, aby se vyhnula nedostatku hotovosti, která by zřejmě dále prohloubila obavy o finanční situaci země a mohla způsobit masivní výběr vkladů z bank. Bank of Greece tiskne pouze bankovky v hodnotě deset eur.

Vklady u řeckých bank se od vypuknutí dluhové krize koncem roku 2009 snížily zhruba o třetinu. Po volbách loni v červnu se však situace mírně zlepšila a klienti začali peníze zase ukládat. Podle posledních oficiálních údajů se v lednu vklady firem a domácností zvýšily o 10,4 miliardy eur na 160,9 miliardy eur, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK