Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lidé pracující přes agentury už nebudou „nezaměstnaní“. Sněmovna chystá změny

Uklízečka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uklízečka. | foto: Shutterstock

PRAHA Sněmovna zřejmě zpřísní pravidla agenturního zaměstnávání. Navzdory námitkám pravice možná také umožní, aby lidé pracující na dohodu o provedení práce už nebyli vedeni jako nezaměstnaní. Změny má přinést vládní novela o zaměstnanosti, kterou dolní komora v prvním kole schvalování podpořila. Normu poslala k posouzení svému sociálnímu výboru. Snaze ČSSD uspíšit její projednávání ale nevyhověla.

Novela počítá s tím, že pracovní agentury budou muset zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby. Zvýšit se mají také sankce za jejich pochybení. Od změn si ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje to, že na trh budou vstupovat pouze ty agentury, které mají odpovídající zázemí a jsou schopny zaručit minimální účetní a provozní standardy včetně materiálního vybavení.

Proti uzákonění navrhované kauce se s ohledem na její výši postavila poslankyně TOP 09 Markéta Adamová, podle níž to omezí podnikání podobně jako kauce pro čerpací stanice. Vadilo jí rovněž vyřazení lidí s dohodou o provedení práce z evidence nezaměstnaných. Postihne to prý například i ty, kdo si budou chtít jednorázově přivydělat úklidem po malování a omezí to možnost vyzkoušet si uchazeče o zaměstnání. Výhrady k předloze měla také Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

Novela má rovněž zjednodušit udělování povolení ke zprostředkování práce. Souběžná úprava zákoníku práce zase podle jejích autorů omezí „obcházení předpisů“ u pracovní doby, v odměňování a v oblasti sociálního a zdravotního pojištění. Odpovědnost za podmínky bude mít i zaměstnavatel, u něhož budou agenturní pracovníci pracovat.

Agenturní zaměstnávání bylo v minulosti terčem kritiky, týkající se špatných pracovních podmínek nebo nízkých mezd pronajímaných pracovníků. Počet pracovníků, které si firmy pronajímají od agentur práce, se za posledních pět let zvýšil o 62 procent. Zatímco v roce 2011 agentury poslaly podnikům 171.800 lidí, loni to bylo 277.400 osob. Agentury často zaměstnávají a do firem posílají cizince. Letos v polovině dubna v ČR existovalo 1762 pracovních agentur.

Novela počítá také s tím, že ministerstvo povede novou evidenci náhradního plnění za povinný podíl zaměstnávání zdravotně postižených lidí. Odběratel si bude moci započíst jen plnění, které do registru dodavatel vloží. Úřady práce budou moci poskytovat příspěvek na společensky účelné pracovní místo až dva roky místo nynějšího jednoho roku.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...