14. srpna 2014 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lidé žijí ze zásob cigaret a tabáku. I proto ekonomika nerostla

Cigarety (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Česká ekonomická čísla výrazně ovlivnili kuřáci. Kvůli zvýšené spotřební dani si na konci loňského roku udělali zásoby cigaret a tabáku, logicky tedy letos za toto zboží utrácí míň. I proto česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala.

Analytici si od české ekonomiky slibovali mírný růst, statistika hrubého domácího produktu však zůstala za očekáváním. V dubnu, květnu a červnu oproti začátku roku stagnovala, tvrdí nejnovější čísla Českého statistického úřadu.

Podobný vývoj překvapivě nastal i v zemích eurozóny, německé hospodářství - klíčové pro české exportéry - dokonce o 0,2 procenta kleslo.

ČTĚTE TAKÉ:

Do českého nulového růstu se výrazně podepsala skutečnost, že lidé výrazně míň kupovali cigarety a tabák. Kvůli zvýšené spotřební dani, které platí od začátku letošního roku, si kuřáci na konci toho loňského udělali zásoby.

„Obvykle však výprodej zásob po změně daní trval kratší dobu a ovlivnil HDP jen v jednom čtvrtletí. Tentokrát se projevoval po celé první pololetí. Nebýt změny daní, HDP by nejspíše pokračoval v mírném tempu růstu.“ všímá si David Marek, hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte.

Daří se pryži a plastům

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku si však Česko vedlo dobře. Ekonomika poskočila o 2,6 procenta.

Podle expertů statistického úřadu mělo klíčový význam pokračující oživení zpracovatelského průmyslu.

„Výrazně se dařilo zejména výrobě dopravních prostředků, pryžových a plastových výrobků. Naopak v odvětví finančního zprostředkování meziročně hrubá přidaná hodnota klesla,“ stojí ve zprávě ČSÚ.

mipMichal Pavec