12. dubna 2012 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lidovci naplnili kolečka miliardami a vyjeli za ministrem

PRAHA Dvě desítky lidovců se ve čtvrtek dopoledne vypravily se stavebními kolečky naplněnými natištěnými bankovkami k ministerstvu práce. Demonstranti zde protestovali proti novému systému pro vyplácení dávek, který je podle nich nefunkční.

Podle lidovců za nový systém ministerstvo zbytečně utratilo 3,5 miliardy korun. Ministerstvo se ale hájí tím, že na počítačích a programech nyní výrazně ušetří.

Chceme upozornit na nehospodárnost státu

"Chtěli jsme upozornit na to, že se utrácí v České republice peníze nehospodárně. Jedná se o zakázku na nový software pro vyplácení dávek. Myslíme si, že je dobré, aby lidé měli možnost vidět, o jak velký objem peněz se jedná. Je to deset velkých koleček, v každém z nich je 350 milionů," řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Podle něj příprava bankovek trvala demonstrantům asi týden. Dávali si prý pozor na to, aby nepřekročili zákon a peníze nefalšovali. Pětitisícovky v kolečkách tak byly menší než ty skutečné.

ČTĚTE TAKÉ

Vyplácení dávek změnila od letoška reforma ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Všechny příspěvky a podpory od státu vyřizují jen úřady práce.

Ministerstvo porušilo zákon o veřejných zakázkách, tvrdí lidovci

S novým systémem, který kritizovali úředníci, začaly pracovat opozice i odbory. Pochybnosti vyvolávalo i pořízení programů. Ministerstvo nevyhlásilo výběrové řízení a jen se připojilo k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu, kterou Česko má od roku 2008. Drábkův úřad postup hájí a tvrdí, že na informatice výrazně ušetří.

PSALI JSME

Lidovci jsou podle Bartoška přesvědčeni o tom, že se při výběru dodavatelů porušil zákon o zadávání veřejných zakázek. Obrátili se proto už dřív na antimonopolní úřad. Stěžovali si i Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Míní, že se citlivá data příjemců dávek vyvedla mimo systém a hrozí jejich zneužití. Bartošek řekl, že příslušné úřady mlčí, strana proto svým happeningem chtěla na případ znovu upozornit. Kauzou se zabývá i Nejvyšší kontrolní úřad.

ICT služby pro ministerstvo budou stát 3,6 mld.

Podle Drábkovy mluvčí Viktorie Plívové "veškeré ICT služby pro celé ministerstvo za několik let" budou stát 3,6 miliardy. Výdaje na provoz a správu systémů pro vyplácení dávek letos budou činit 361 milionů korun, příští rok 281 milionů a v roce 2014 pak 272 milionů.

Loni to bylo 477 milionů korun, předloni asi 474 milionů a v roce 2009 přes 539 milionů, uvedlo ministerstvo. Celkové náklady na informační systémy ministerstva a úřadů práce loni překročily 1,622 miliardy. Letos by se měly snížit na 1,298 miliardy, v příštím roce na 1,009 miliardy a v roce 2014 pak na 948 milionů korun.

Lidovci ve žlutých tričkách se stranickým logem chtěli ve čtvrtek původně kolečka s natištěnými penězi odvézt k ministerstvu školství na Malou Stranu. Tento resort podle nich peníze potřebuje.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nakonec se ale demonstranti vrátili od Drábkova úřadu zpět do sídla strany na Karlově náměstí. Udělali si jen kratší přestávku před ministerstvem zdravotnictví, kde rozvinuli transparenty. Na jednom žádali stopnutí "odklánění peněz". Na druhém vládě sdělovali, že dělá pravici ostudu.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR PLC PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz