30. listopadu 2010 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Likvidace ropných vrtů z období 1. republiky se státu prodraží

Ropný vrt - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropný vrt - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Více než 1,7 miliardy korun zaplatí stát za odstranění pozůstatků po těžbě ropy a plynu na jižní Moravě. Opuštěné vrty z dob První republiky, německé okupace a éry socialismu jsou totiž špatně zabezpečené a hrozí tak riziko znečištění řeky Moravy a zdrojů pitné vody.

Ministerstvo financí v listopadu vybralo dodavatele třetí etapy, zahrnující 37 rizikových lokalit na Břeclavsku a Hodonínsku. O zakázku soupeřily tři společnosti, ministerstvo vybralo nabídku kladenské společnosti Energie - stavební a báňská. Jen likvidace této třetí etapy vyjde na téměř 438 milionů korun.

První etapu, u níž došlo k podpisu smlouvy v březnu, zvítězilo konsorium tvořené společnostmi Geosan Group, MND Servisní a Rekultivace Ústí nad Labem. V květnu pak zakázku na druhou etapu sanačních prací vyhrála stavební firma Viamont DSP.

Na Hodonínsku a Břeclavsku se nachází celkem 462 nedostatečně zabezpečených sond po těžbě ropy a plynu, pocházejících hlavně z období let 1925 až 1965. Stát se rozhodl přistoupit k jejich likvidaci po povodních v roce 1997, kdy došlo k únikům ropy ze starých vrtů.

Více o tématu čtěte ve středečním vydání deníku

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.