17. dubna 2009 8:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

LN: Disidenty střídají bývalí komunisté

Jan Kohout (první vlevo nahoře) a vedle něj Štefan Fülle. Úplně vpravo dole Petr Šimerka   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kohout (první vlevo nahoře) a vedle něj Štefan Fülle. Úplně vpravo dole Petr Šimerka | foto: ČTK

PRAHA Do čela české diplomacie přicházejí na místa disidentů bývalí komunisté, kteří studovali v Moskvě. Křeslo ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, jednoho z motorů podpory Charty 77, obsadí v nové vládě Jana Fischera diplomat Jan Kohout. A na místo bývalého disidenta a vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry přichází Štefan Füle.

Oba spojuje podobná minulost normalizačních komunistů, kteří své profesní základy získávali za totality i v elitním Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO).

Ke své dvacet let staré minulosti se příliš nehlásí. Füle, současný český velvyslanec při NATO, se ke členství v komunistické straně v žádném obecně dostupném životopise nepřiznává. Před pěti lety, kdy byl velvyslancem ve Velké Británii, však v odpovědích čtenářům na serveru Tiscali.cz uvádí, že se kandidátem KSČ stal už na gymnáziu v roce 1980 a posléze do strany vstoupil. „Ano byl (jsem v KSČ). Nebyl jsem ale sběračem stranických funkcí a nikdy jsem tuto ambici neměl,“ obhajoval se na serveru Füle.

V roce 1981 pak odjel studovat na MGIMO do Moskvy. Jeho slova o tom, že tam „studoval v době perestrojky“, jsou proto částečně zavádějící: v roce 1981 se o žádné perestrojce ještě nedalo mluvit. Kohout zase ve svých vyjádřeních uvádí, že do KSČ vstoupil v roce 1986 právě kvůli perestrojce a následná stáž na MGIMO, kterou donedávna neuváděl ve svých životopisech, prý byla nutná pro to, aby mohl vyjet do Paříže.


Další podrobnosti
o bývalých komunistech v nové vládě
si přečtěte v dnešním vydání deníku