31. března 2009 8:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

LN: Dopravcům hrozí krach

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ekonomická krize se stává pro mnoho nákladních dopravců vražednou. Přibývá firem, které jsou nuceny své podnikání ukončit, protože nemají zakázky. Odhady hovoří o tom, že krize letos vymýtí až třetinu dopravních firem v České republice.

„Nákladní doprava velmi věrně a hlavně rychle kopíruje celé hospodářství. A to znamená pro dopravce obrovské problémy, hraničící s bojem o přežití. Řada dopravních firem už musela odstavit část vozidel, protože jednoduše nemají zakázky. A to je teprve začátek,“ řekl Martin Felix, mluvčí přepravního sdružení Česmad Bohemia. „Když se sledují dopravní výkony, tak ty v poslední době v důsledku útlumu ekonomiky poklesly minimálně o 20 až 30 procent,“ dodal Felix.

Ekonomové smutně přiznávají, že právě dopravci patří nyní mezi nejvíce ohrožené podnikatele v zemi. Krize se sice začala projevovat už na podzim loňského roku, drtivý dopad na spediční firmy přichází právě nyní. „Dopravní firmy, pokud chtějí přežít, musejí jít s cenou hodně dolů. Někteří dopravci jezdí dokonce i pod náklady, aby si vydělali alespoň na splátky leasingu,“ konstatoval Felix.


Další podrobnosti
o krachujících dopravcích
si přečtěte v úterním vydání deníkuAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!