4. května 2015 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

LN Index: Svět spěje k arcikrizi. Stejně jako v době Jana Husa

Obálka nového vydání magazínu LN Index. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obálka nového vydání magazínu LN Index. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Tištění peněz, propojení byznysu a politiky, ekonomická a společenská deprese i nejistota a strach z budoucnosti jsou společné pro naši dobu i přelom 14. a 15. století. Stejně jako Jan Hus žijeme na rozhraní epoch.

Jeho upálení spustilo konečnou fázi krize a změn všeho, co lidé znali, podobně jako pád banky Lehman Brothers. Dlouhodobé hospodářské cykly ukazují, že západní svět spěje ke stejnému vyvrcholení – arcikrizi.

To, co smrti Jana Husa předcházelo a následovalo, je dnes mnohem aktuálnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

„Realita je taková, že společnost se tehdy dostala do podobné krize jako současný západní svět. Ten prochází velkou krizí hospodářskou, ale na to se nabalují krize další. „Dnes se začínají vytvářet strašně nebezpečné ideologie. Když se podíváte pro srovnání na kacířské ideologie středověku, mnohé požadovaly reformu, ale mnohé byly skutečně ohrožením pro celý tehdejší systém,“ říká historik a spisovatel Vlastimil Vondruška.

Ekonomický magazín Index.

Znehodnocování měny a tištění nových peněz, ekonomický úpadek, obrovské dluhy, provázání byznysu a politiky, ztráta důvěry v instituce – to vše důvěrně známe a stejně důvěrně to znala i doba, kdy vyrůstal a působil Jan Hus.

Byla to doba zralá na změnu, připomínala natlakovaný hrnec před výbuchem. Ten tehdy přišel s Husovou smrtí na hranici. V dnešní době by se dal přirovnat k pádu banky Lehman Brothers před sedmi lety, možná na něj dokonce ještě čekáme. Ale v obou případech je to jen začátek.

Historik Petr Čornej je považován za největšího znalce doby husitské. Byla to podle něj právě souhra několika krizí, která způsobila, že naši předkové vzali do rukou sudlice a cepy a začali krvavou občanskou válku.

„V českých zemích se zastavila kolonizace, vpadly sem morové epidemie, nezadržitelně klesly výnosy kutnohorských stříbrných dolů, český groš ztrácel na hodnotě, šlechtě a klášterům nepostačovala k životu klesající feudální renta, zaznívala tvrdá kritika církve. Ano, to vše byla krize a bylo by bláhové to popírat,“ říká Čornej.

Všechno nastartovaly už klimatické změny v Evropě, kde se prudce ochladilo, v době husitských válek se mluví dokonce o malé době ledové.

S tím souvisí, že zemědělská výroba byla mnohem náročnější, přicházely hladomory a do toho i pravý mor, který skosil celou třetinu evropské populace. Ta se před příchodem těchto změn pohybovala kolem 100 milionů a na tato čísla se vrátila až v 19. století.

Historicky přitom platí, že změna klimatu s sebou vždy nese i politickou a ekonomickou změnu.

Ekonomický magazín Index vychází v pondělních Lidových novinách.


Jan Sochor

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.