25. února 2009 20:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

LN: Jakeš řečnil o ekonomické krizi

Milouš Jakeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milouš Jakeš | foto: Doležal Michal ČTK

PRAHA Někdejší generální tajemník předlistopadové KSČ Milouš Jakeš je zpět v plné formě. Devatenáct let po svém slavném projevu z Červeného Hrádku se opět postavil před stranické soudruhy a kázal jim o tom, jakou příležitostí pro mezinárodní komunistické hnutí je ekonomická krize.

„Kapitalismus se rozšířil o obrovská území s téměř půlmiliardou obyvatel, což umožnilo oddálit na čas krizi, která znovu zákonitě přišla v současné době, a to v Mekce kapitalismu – v USA... Rozlévá se do celého světa, zasahuje výrobu i spotřebu. Jistě by bylo potřebné společně posoudit, jak v zájmu posílení vlivu komunistických stran na tuto skutečnost reagovat,“ prohlásil Jakeš 15. listopadu 2008 na konferenci šesti okresních organizací parlamentní KSČM.

Projev, ve kterém Jakeš horoval za obnovu jednoty světového komunismu, nyní na svém webu zveřejnili stalinisté ze Svazu mladých komunistů Československa.

V projevu čítajícím přesně 804 slov se Jakeš pokusil i o analýzu „příčin porážky socialismu“ v roce 1989. Viníkem je podle něj Gorbačov a především Chruščov, který se v roce 1956 pustil do kritiky svého předchůdce Josefa Stalina.


Další podrobnosti
o projevu Milouše Jakeše
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku