6. května 2009 19:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

LN: Ministr, který stál proti Občanskému fóru

Václav Riedelbauch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Riedelbauch | foto: ČTK

PRAHA „Nezáleží na minulosti, ale na kvalitách“. Takové heslo razí budoucí ministr kultury Václav Riedelbauch. Naposledy jej použil v době, kdy se jej novináři ptali, zda není divné, že koncert k výročí upálení Jana Palacha má řídit dirigent Jiří Malát, který byl v minulosti členem KSČ.

Heslo „na minulosti nezáleží“ se teď ale velmi hodí samotnému Riedelbauchovi. Mnozí hudebníci totiž na něj vzpomínají, jako na velice aktivního kádra předlistopadové KSČ.

Riedelbauch v letech 1984-89 řídil jako umělecký šéf operu Národního divadla. A hudebníci na něj vzpomínají jako na člověka, který sám aktivně bránil vystupování OF na scénách. Například hudebník Jindřich Ptáček, dnešní tajemník Unie orchestrálních hudebníků, vzpomíná na dvacet let staré události sedmnáctého listopadu 1989.

„V orchestřišti byl nastoupen orchestr. Po prohlášení studentů oslovil představitel hlavní role diváky s tím, že oni mají rozhodnout, jestli za těchto okolností se má vůbec hrát,“ vzpomíná Ptáčník na to, jak probíhal sobotní koncert 18. listopadu.

Podle něj v ten okamžik do celé situace zasáhl právě Riedelbauch, který se snažil hudebníky přesvědčit, aby neprotestovali. Když neuspěl s přesvědčováním údajně vyhrožování.

„Na chodbě před šatnami už pobíhal tehdejší šéf opery Národního divadla v Praze Riedlbauch, nabádal nás k rozumu, a když to k ničemu nevedlo, prohlašoval ´můžete si za to sami, už jsou na cestě, odvezou vás odsud v klepetech´“, vzpomíná hudebník.

Stanovisko Václava Rielbaucha se nepodařilo zjisti, nezvedal svůj mobilní telefon.

Ani premiér Jan Fischer nechtěl „svého“ ministra příliš komentovat. Prý to je věc sociálních demokratů, kteří jej nominovali. „Slyším to od vás poprvé, takže se k tomu nechci příliš vyjadřovat,  prohlásil Fischer. „To je dotaz na ty, kteří pana Ridlebaucha do té vlády nominovali. Ale jak říkám: slyším to poprvé. V životopise to není,“ dodal.


Další informace
o problémech budoucích ministrů
si přečtěte v čtvrtečním vydání deníku


PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.