25. března 2009 20:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

LN: Na šrotovném nám záleží, říká Sobotka

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

Příští týden chceme začít prosazovat naše protikrizová opatření, zejména zavedení šrotovného, říká místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Výměnou za podporu dvou „zelených“ poslankyň se ČSSD zasadí i o regulaci jízd kamionů.

LN ČSSD při zdůvodňování svržení koaliční vlády často argumentovala tím, že vláda včas nezareagovala na nástup ekonomické krize do Česka. Jak chcete nyní tuto akceschopnost zvýšit?

Dva ze tří návrhů vlády směřujících ke zmírňování dopadů recese – zrychlené odpisy a novelu insolvenčního zákona – sociální demokracie ve sněmovně podpoří. Nepodpoříme pouze návrh na slevy na sociálním pojistném. Příští týden začne Poslanecká sněmovna projednávat legislativní návrhy ČSSD na zmírnění dopadů hospodářské krize. Uvidíme, jak k nim vláda přistoupí. Pokud o nich bude vládní koalice ochotna diskutovat, pak bychom se mohli dohodnout na dalších legislativních iniciativách.

LN Které z návrhů ČSSD považujete za klíčové?

Navrhujeme zavedení šrotovného, na kterém nám velmi záleží. Osvědčilo se v řadě okolních zemí a podle mého názoru by vláda v této věci mohla ustoupit a tento návrh podpořit. Navrhujeme také zvýšení podpory v nezaměstnanosti a prodloužení doby poskytování těchto podpor. Debatu bychom chtěli vést i o dočasném zvýšení slev na dani u daně z příjmů.

LN A kde by byla ČSSD naopak ochotna ustoupit?
Nyní není situace, aby opozice vytvářela kompromisy s menšinovou vládou, která je v demisi. Jsme připraveni přistupovat selektivně k jednotlivým návrhům.


Celý rozhovor
s Bohuslavem Sobotkou
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníkuNajdete na Lidovky.cz