14. března 2015 14:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát přitvrdí proti kuřákům. Zřídí na to speciální fond a dá mu 600 milionů

Kuřák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Kolem 600 milionů korun by mohl ze státní kasy ročně čerpat takzvaný Státní fond integrované protidrogové politiky, jehož vytvoření navrhuje ministerstvo zdravotnictví jako jednu z novinek boje proti cigaretám, alkoholu a drogám.

Vytvoření fondu je součástí navrhovaného zákona o ochraně zdraví před návykovými látkami, ve kterém se mimo jiné také počítá s dlouho diskutovaným plošným zákazem kouření v restauracích, barech a některých dalších veřejných prostorech.

Fond, který by měl financovat vzdělávání, odbornou péči i některé preventivní programy, by podle představy tvůrců získával prostředky nejen vlastní činností, ale i ze státní kasy. Konkrétně jedno procento z ročního výběru spotřební daně z tabákových výrobků, lihu, piva a vína a také procento z příjmu státu z provozu loterií. Jen na zmíněných spotřebních daních loni stát vybral dohromady 56,3 miliardy korun.

„Účelem fondu a jeho veřejným posláním by bylo podporovat aktivity vedoucí k ochraně před škodami působenými návykovými látkami a návykovým chováním v souladu s národní strategií protidrogové politiky schválenou vládou České republiky,“ uvádí ministerstvo v důvodové zprávě k zákonu.

Fond kritizuje i resort financí

Návrh celého zákona obsahuje řadu nových a často značně přísných i sporných opatření, která by měla začít platit už od příštího roku. Text se však ještě ani nedostal do rukou politiků, a už na adresu ministerstva přichází záplava připomínek ze strany institucí, firema mimo jiné i z ministerstva financí. To kritizuje například samotný návrh na vznik zmíněného fondu.

PSALI JSME:

„Z hlediska daňové teorie má být daň povinná, neekvivalentní, nenávratná a neúčelová platba. Rozmělňování rozpočtového určení daní na další účely je krok nesprávným směrem,“ uvedl mluvčí resortu financí Radek Ležatka.

Na tvrdou kritiku narážejí i některé další pasáže navrhovaného zákona. Například ohledně elektronických cigaret, včetně těch, které obsahují pouze bylinkovou náplň. Podle názoru úředníků ministerstva zdravotnictví jsou stejně škodlivé a nebezpečné jako klasické cigarety.

Návrh zákona o ochraně zdraví před návykovými látkami tedy počítá s plošným zákazem e-cigaret ve stejné míře jako u těch tabákových. Přestože lékaři a odborníci na odvykání kouření považují inhalátory za méně rizikové a samo ministerstvo ještě loni tvrdilo, že na e-cigarety se bude vztahovat méně přísná regulace.

Teď je všechno jinak. Návrh, který spolu s celým zákonem musí nejprve projít vládou a parlamentem, zakazuje používání inhalátorů (s nikotinovou náplní i bylinnou směsí čistě bez nikotinu nebo do vodních dýmek) všude tam, kde má být zakázáno kouření klasických cigaret. „S jejich spalováním jsou spojována zdravotní rizika podobná rizikům spojovaným s tradičními tabákovými výrobky určenými ke kouření, přestože nemají tytéž návykové vlastnosti a neobsahují tabák,“ tvrdí nyní ministerstvo.

E-cigarety hájí i lékaři

„Stavět obecně e-cigarety na roveň těch klasických by znamenalo, že stát zkomplikuje snahu lidem, kteří se snaží dostat ze závislosti na mnohem škodlivějších klasických cigaretách,“ reaguje Bohdan Resler, předseda výkonného výboru Komory elektronického kouření, která sdružuje největší české prodejce e-cigaret.

A za pravdu mu přitom dávají i vědecké studie a odborní lékaři. Uvádějí na jedné straně, že e-cigarety slouží jako méně riziková alternativa k těm klasickým, ovšem vzhledem k dosud nedoloženým důsledkům a různému složení nikotinových náplní bude určitá forma regulace potřebná. Ne však striktní plošný zákaz, jaký nyní navrhuje ministerstvo a doporučuje přes odpor některých lékařských kapacit i Světová zdravotnická organizace.

„Zdravotní riziko je blízké nule. Pasivní kouření u nich vůbec neexistuje. Neprodukují kouř a ze zdravotního hlediska není důvod je zakazovat ve veřejných prostorách,“ uvedla před časem pro LN lékařka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty UK a předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICAL WRITER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč