11. dubna 2009 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

LN: Vláda se pomalu rýsuje

Nový premiér Jan Fischer převzal z rukou prezidenta ČR Václava Klause pověření sestavit vládu. Kdo ale povede EU není zatím jasné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový premiér Jan Fischer převzal z rukou prezidenta ČR Václava Klause pověření sestavit vládu. Kdo ale povede EU není zatím jasné. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Nový premiér Jan Fischer už má vládní limuzínu a ochranku. Sestava jeho kabinetu „krystalizuje“. Budoucí ministři raději mlčí. Ve Strakově akademii začne Fischer úřadovat až po devátém květnu.

Vládní Strakova akademie zatím „patří“ premiérovi v demisi Mirku Topolánkovi. Nový premiér Jan Fischer má k dispozici prostory v pražském Hrzánském paláci. „Může tady úřadovat, kdykoli bude potřebovat, například při jednání o nové vládě,“ řekla mluvčí Topolánkovy vlády Jana Bartošová.

Také aparát úřadu vlády zatím slouží Topolánkovi. Podle mluvčí Bartošové si ho Fischer bude „pomalu přebírat“. Nový premiér je zatím k vidění především ve statistickém úřadu, kterému ještě před pár dny šéfoval. „S panem Fischerem je to trošku složitější, musí se ještě vypořádat s agendou, kterou měl jako šéf statistického úřadu,“ říká jeho mluvčí Roman Prorok. „Žádná jednání v Hrzánském paláci zatím neproběhla.“

Jména většiny nových ministrů, na kterých se shodli koaliční i opoziční politici, jsou již známá. Mohou se ale ještě změnit.

Například novým ministrem životního prostředí měl být vysokoškolský učitel a ekolog Svatomír Mlčoch. Podle informací LN ale nabídku stát se šéfem resortu po Martinu Bursíkovi odmítl.

Ani na ministerstvu kultury ještě není zcela jasno. Spekuluje se o Martinu Štěpánkovi, který ministerstvo krátce vedl v první vládě Mirka Topolánka. Štěpánek ale tuto variantu LN nepotvrdil. „Nevím, co se děje. Sice jsem něco zaslechl, ale teď jsem na dovolené v Egyptě. Zatím mě nikdo oficiálně neoslovil. Až se vrátím, budu moudřejší,“ prohlásil Štěpánek. V souvislosti s tímto resortem se objevilo i další jméno - šéfa Národní galerie Milana Knížáka.


Další podrobnosti
o novém složení vlády
si přečtěte v dnešním vydání deníku