21. prosince 2015 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lukrativní adresu u Václaváku získá Jan Kočka. Slibuje hospodu i galerii

Dům v centru Prahy, který pravděpodobně do dlouhodobého pronájmu získá firma Jana Kočky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům v centru Prahy, který pravděpodobně do dlouhodobého pronájmu získá firma Jana Kočky. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

PRAHA Novým pánem třípatrového domu na lukrativní pražské adrese se pravděpodobně stane vlivný podnikatel Jan Kočka. Jeho firma Prostor vede sdružení, které podalo nejvyšší nabídku na pronájem domu v ulici Na Můstku, kde se nyní nachází mimo jiné zrcadlové bludiště. Kočkova firma se zaměří na gastronomii.

Jde o dům s lukrativní adresou Na Můstku 3, na dohled od Václavského náměstí, v němž společnosti Wax Museum Prague doběhla smlouva a Praha – jako vlastník objektu – už více než rok hledá nového nájemníka. V rámci několika kol výběrového řízení se jako nejsilnější hráč ukázalo sdružení Ferdinanda, které nabídlo nájemné ve výši 6,9 milionu ročně.

Vůdčí silou ve sdružení je úklidová společnost Prostor patřící do portfolia vlivného byznysmena Jana Kočky. Pochází z plzeňské kolotočářské rodiny, jeho rodiče dlouhodobě stojí za provozováním tradiční Matějské pouti na pražském Výstavišti.

Osmačtyřicetiletý Jan Kočka je spojovaný především se zmíněným Prostorem, který se podílí na uklízecích pracích v hlavním městě. Figuruje také ve společnostech Diskoclub Mirage nebo Kočka, s. r. o., v jejíž předmětu činnosti je mimo jiné uvedený „provoz lidové technické zábavy.“

Kočkova firma Prostor nyní stojí jen velmi malý kousek od získání nájemní smlouvy. Čeká se hlavně na souhlas pražských radních. Věc by měli na stůl dostat na jednom z nejbližších zasedání.

„Právě se dokončuje příprava tisku do Rady hlavního města Prahy, jehož obsahem je návrh na uzavření dlouhodobé nájemní smlouvy s předkladatelem nejvyšší cenové nabídky. Další informace vám vzhledem k neukončenému připomínkovému řízení nemůžeme sdělit,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Lidovky.cz oslovily s prosbou o vyjádření také radního Jana Hadravu (ANO), který má v pražské vládě na starosti oblast majetku. Ten však na zaslanou textovou zprávu do uzávěrky neodpověděl. Velmi kriticky se však k věci postavil Hadravův někdejší kolega z rady města Matěj Stropnický (SZ). Podle něj nemají Kočkovy firmy ani on sám dobrou pověst, ač se těší podpoře magistrátní ČSSD.

Turnaj v pólu ve Vysokých Tatrách - podnikatel Jan Kočka

Podnikatel Jan Kočka

„Na možnost, že i v tomto případě šlo o předem domluvené výběrové řízení, ukazují nízké nájmy nabídnuté ostatními uchazeči. Město by řízení mělo zrušit a vypsat nové. Pan Kočka by se měl postavit na vlastní nohy a naučit se podnikat bez dumpingu,“ uvedl Stropnický, který měl v radě z pozice náměstka na starosti územní plán a územní rozvoj.

Jsme patrioti, máme z projektu radost

Z dokumentů, které mají Lidovky.cz k dispozici, podalo nejštědřejší nabídku (ze tří finálních) právě sdružení Ferdinanda. Její jméno je odvozené od stejnojmenné gastronomické firmy, která se spolu s Prostorem přihlásila do výběrového řízení. Ta však podle všeho zaštiťuje nabídku hlavně po odborné stránce, protože srdcem připraveného projektu je restaurace zaměřená na českou kuchyni (v přízemí a suterénu).

„V přízemí vzniknou obchodní prostory se vstupem přímo z ulice Na Můstku. Prodej bude zaměřen na oděvy, české výrobky, prodej dietních potravin atd.,“ stojí v projektu sdružení Ferdinanda. První patro by měly obsadit salonky pro soukromé akce. O patro výše plány počítají s velkou přednáškovou místností a také prodejní galerií. V posledním patře by pak měly být kanceláře vedení.

Záměry sdružení potvrdila pro Lidovky.cz i Kateřina Fáberová, která ve většině dokumentů vystupuje jako jeho zástupkyně. Je zároveň místopředsedkyní představenstva firmy Prostor.

„Mozek společnosti Prostor jsou všechno poměrně vzdělání lidé, vůbec se nebojíme začít dělat gastronomii. Protože jsme tady všichni Češi, obrovští patrioti, a máme hroznou radost toho, že jsme schopní něco takového otevřít a věnovat se tomu,“ uvedla Kateřina Fáberová.

Podle ní si Prostor na tento projekt troufá i vzhledem k finanční stabilitě společnosti a schopnosti sáhnout si na úvěry, které budou na rozjezd potřeba. Náklady padnou mimo jiné na úpravy domu a můžou se podle ní pohybovat kolem 50 až 60 milionů korun. Fáberová věří, že Prostor najde i dost lidí, kteří projekt zvládnou odborně. A chválí i samotného šéfa firmy Jana Kočku.

„Mám pocit, že by se měla odhodit ta chiméra o tom, že Kočka je takový nebo makový, protože si myslím, že to je chlap, který má za ušima a ještě ke všemu je fakt pracovitý. Takže proč mu to nedat? Navíc to tam nechceme nechat chátrat,“ dodala.

Pronájem domu Na Můstku 3 by měl trval nejméně dvacet let. Vítězná firma pak získá pravděpodobně dva roky na to, aby nový provoz připravila a otevřela. Dosavadním nájemníkem je firma Wax Museum Prague, která tam provozuje zrcadlové bludiště.

Nabídku podala jen v první fázi, do dalšího kola už firma nešla. „Je potřeba zrekonstruovat celý dům a nejsme tak silná firma, která by byla schopná ho opravit za desítky milionů korun,“ uvedl její jednatel Zdeněk Kočík.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky