Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lukrativní domy u orloje obsadí muzeum. Pak ho nahradí byty a obchody

Blok domů na Malém náměstí, který bude nyní Praha pronajímat... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blok domů na Malém náměstí, který bude nyní Praha pronajímat... | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Víc než tisíc metrů čtverečních v centru Prahy obsadí Uměleckoprůmyslové muzeum. Dočasně bude sídlit v bloku domů navazujících na Staroměstskou radnici. Až se muzeum přestěhuje zpět do vlastních opravených prostor, začne Praha s náročnou rekonstrukcí, která domy promění v atraktivní pronájmy.

Nejprve muzeum a skautské centrum, za pár let byty a luxusní obchody. Pražští politici rozhodli před několika týdny o využití jedné z nejlepších adres v Praze - bloku domů navazujícím na Staroměstskou radnici.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz už mají budovy první nájemníky. Čtyři domy z propojeného bloku získá Uměleckoprůmyslové muzeum, které v současné době opravuje část svého sídla.

Jde zhruba o 1300 metrů čtverečních, v nichž získá zázemí například pro kanceláře. Ročně za ně majiteli - hlavnímu městu - zaplatí 750 tisíc korun. Dvě místnosti obsadí také pražští skauti, udělají si z nich knihovnu a reprezentativní prostory. V obou případech však jde jen o dočasné řešení tohoto nesmírně lukrativního místa, které už řadu let čeká na opravu a komerční využití.

Renesanční Dům U Minuty (uprostřed) navazuje na Staroměstskou radnici. Z druhé...

Renesanční Dům U Minuty (uprostřed) navazuje na Staroměstskou radnici. Z druhé...

Před osmi lety se z budov v blízkosti staroměstského orloje odstěhovali magistrátní úředníci - od té doby vnitřní prostory na stálé využití čekají. Velkolepý projekt tam chystala před pěti lety módní návrhářka Blanka Matragi. Pronajala si celý blok (o rozloze asi čtyř tisíc metrů čtverečních), ale od záměru vybudovat multifunkční centrum nakonec upustila.

„Rekonstrukce by měla začít do dvou let. Chceme, aby tyto domy byly před plánovanou opravou využité. Proto je nyní pronajímáme pro nekomerční účely,“ vysvětluje radní Eva Vorlíčková (TOP 09), která má v gesci městský majetek.

Radní v tuto chvíli čeká na výsledky projektu, který si kvůli využití a opravě domů zadalo vedení města před několika lety. Vorlíčková proto nyní nechce odhadovat, kolik bude celková rekonstrukce Prahu stát.

ČTĚTE TAKÉ:

Téměř jisté ale je, že půjde o investici s dobrou návratností. Oslovení odborníci se shodují v tom, že budovy začínající známým renesančním Domem U Minuty mají z hlediska pronájmů velký potenciál. Ať už půjde o obchody a restaurace namířené do ulic Starého města či byty a kanceláře v patrech.

 „Budeme-li počítat s kvalitně provedenou rekonstrukcí do současného A standardu administrativních budov, můžeme cenu očekávat na samé hranici nejvyššího dosahovaného měsíčního nájemného, tedy zhruba 21 eur za metr čtvereční,“ míní Eduard Forejt z poradenské společnosti JLL.

O nájmy se bude soutěžit

Odhady cen se u různých expertů na pronájmy liší, někteří mluví dokonce o měsíční ceně 120 eur za měsíc. Záleží vždy ale na konkrétním místě a účelu - tedy zda půjde o kancelář namířenou do vnitrobloku či kavárnu otočenou do ulice.

 „Vhodné pro tuto lokalitu se nám jeví restaurace nebo luxusní módní značky. Tržní cena záleží na konkrétním řešení prostor,” předpokládá Jan Voslář ze společnosti Cushman & Wakefield. 

O tyto nájmy budou zájemci pravděpodobně soutěžit ve výběrových řízeních. To je i běžný postup v současné době u ostatních nájmů. Městští úředníci nabídky vyvěšují na realitní web města, vyhrává pak nejvyšší nabídka. Ale ne vždy. 

Město může výběrové řízení zrušit třeba v případě, že se mu například nelíbí záměr vybudovat v daných prostorách hotel nebo restauraci. Celkově Praha loni na pronájmech objektů získala 1,4 miliardy korun, u pozemků to bylo 257 milionů.    

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...