4. ledna 2011 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Maďaři se ostře ohradili proti kritice: daň prý cizince nediskriminuje

Maďarská garda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarská garda |

BUDAPEŠŤ Maďarsko dnes důrazně odmítlo tvrzení velkých zahraničních společností, podle nichž "krizové daně", které zavedla vláda strany Fidesz na některé sektory ekonomiky, diskriminují zahraniční investory.

Proti novým daním minulý měsíc v dopise evropským činitelům protestovala více než desítka velkých firem z Německa a dalších zemí včetně českého energetického gigantu ČEZ. Na základě toho začala otázku maďarských daní vyšetřovat Evropská komise.

"Důrazně odmítám tvrzení, že by tyto daně byly proti cizincům," řekla novinářům státní tajemnice pro záležitosti Evropské unie Enikö Györiová. "Není pravda, že tato regulace je diskriminační a namířena proti zahraničním (firmám)," dodala.

Komise EU začala v pondělí vyšetřovat, zda jsou maďarské daně v souladu s unijním právem. Györiová uvedla, že komise zatím proti Maďarsku oficiální řízení nezačala.

Maďarská vláda se v rámci snahy o snížení rozpočtového deficitu rozhodla uvalit dočasné zvláštní daně na bankovnictví, maloobchod, energetiku a telekomunikace. Od finančního sektoru chce tímto způsobem vybrat 200 miliard forintů (zhruba 18 miliard Kč) ročně, od ostatních odvětví dalších 161 miliard forintů ročně.

Dopis, který vyzývá Evropskou komisi, aby zahájila kvůli daním proti Maďarsku právní řízení, podepsali vedle ČEZ mimo jiné šéfové německých energetických koncernů E.ON a RWE a rakouské ropné skupiny OMV. V pondělí jejich kritiku podpořil německý ministr hospodářství Rainer Brüderle.

Absurdní?
Střet mezi maďarskou vládou a velkými společnostmi je o to viditelnější, že Maďarsko se 1. ledna ujalo předsednictví Evropské unie. Řadu týdnů přitom vláda premiéra Viktora Orbána čelí ostré kritice zejména domácích levicových médií kvůli novému mediálnímu zákonu. Tuto kritiku přejala západní média a politici.

Rovněž kritiku zákona o médiích Budapešť ostře odmítá a v pondělí tuto kampaň označila za neinformovanou a "absurdní". Györiová dnes uvedla, že vláda připravila pro Evropskou komisi anglický překlad sporného zákona, a dodala, že je připravena k "normálnímu a upřímnému" dialogu.

ČTK, Lidovky.cz