17. srpna 2009 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Maďaři si lhali do kapsy, až přišel bankrot. Neopakujme jejich chyby

Nejvyšší čas začít šetřit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší čas začít šetřit | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr financí Eduard Janota v souvislosti se stavem české státní pokladny pohrozil vývojem, kterým v uplynulých letech prošlo Maďarsko.

Pokud to Janota se svým příměrem myslel vážně, pak mluví o tom, že tato země doplatila na nesplnitelné předvolební dluhy. Populistická politika maďarských socialistů přivedla stát k dluhu ve výši sedmdesáti procent HDP (v Česku je to zatím zhruba 30 procent) a bez pomoci ze zahraničí by Maďarsko zřejmě nedokázalo odvrátit státní krach.

Další velkou ranou pro Maďary byly vysoké úrokové sazby související s vysokou zadlužeností země. Maďaři si proto na rozdíl například od Čechů pořizovali půjčky v cizích měnách. Když však kurz forintu kvůli hluboké finanční krizi prudce klesl, zdražil Maďarům i jejich úvěry. Mnoho lidí tak s výplatou ve forintech nedokázalo splácet hypotéky ve švýcarských francích nebo auta, na která si půjčili v eurech.

Maďarsko čelí vysoké nezaměstnanosti a zemi postihla vysoká inflace. Nevyhnutelné reformy teď budou Maďary bolet mnohem víc, než kdyby se do nich vláda pustila o pár let dříve, kdy už bylo jasné, že je situace neudržitelná.

Až v roce 2006 však tehdejší maďarský premiér Ferenc Gyurcsány poprvé připustil, že s maďarskou ekonomikou není všechno v pořádku.

"Bylo jasné, že to, co říkáme, není pravda. Možnosti státu jsou zcela vyčerpány a my jsme za poslední čtyři roky neudělali vůbec nic," prohlásil Gyurcsány v důvěrném vystoupení před svými poslanci v květnu roku 2006. Někdo však jeho projev nahrál a maďarský rozhlas ho o pár měsíců později odvysílal. Celá země byla v šoku. Opozice požadovala premiérovu demisi a do ulic vyšli lidé se stejným požadavkem.

Přesto socialisté zůstali u moci a pustili se do nutných reforem. Jenže v tu chvíli už bylo pozdě. Když loni vypukla finanční krize, dolehla s plnou silou nejprve na destabilizované země jako Maďarsko a další půjčky už pro ně byly příliš drahé.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.