2. března 2009 22:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Maďarská vláda bude ručit za hypotéky lidí bez práce

Hypotéky (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypotéky (Ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

BUDAPEŠŤ Maďarský parlament schválil legislativu, která vládě umožní ručit za některé hypotéky a další úvěry na bydlení, které si vzaly maďarské domácnosti. Vstřícnost státu se ale bude vztahovat pouze na případy, kdy má úvěr na bydlení člověk, který v důsledku globální finanční krize přišel po 30. září 2008 o práci.

Pomoc státu bude vypadat tak, že vláda bude garantovat splátky po dobu 24 měsíců. Zájemce o pomoc se ale bude muset s bankou dohodnout na nových podmínkách úvěru a jeho splácení.

V posledních měsících už přišly v Maďarsku o práci tisíce lidí. Růst tamní ekonomiky se kvůli kolapsu poptávky na exportních trzích prudce zpomalil, své ale udělala i špatná dostupnost úvěrů, a to právě v důsledku finanční krize.

Maďarsko je v rámci střední Evropy největší obětí světové finanční krize a loni už muselo žádat o pomoc Mezinárodní měnový fond a další instituce.

Ratingová agentura Fitch Rating dnes snížila výhled ratingu Maďarska na negativní, hlavní známky nicméně zatím nechává beze změn. Nezaměstnanost v Maďarsku se teď pohybuje kolem 8,4 procenta.

Někteří analytici tvrdí, že hospodářské problémy Maďarska by mohla ještě zhoršit rostoucí nezaměstnanost a prudké oslabení kurzu forintu. V Maďarsku je totiž vysoké procento lidí, kteří si půjčku na bydlení vzali v cizí měně, především v eurech a ve švýcarských francích.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!