Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Maďarská vláda schválila zásadní změnu důchodového systému

Orbánův triumf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orbánův triumf. | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Maďarská vláda schválila opatření, která povedou k zásadnímu oslabení soukromého pilíře důchodového systému. Cílem navrhované změny je přinutit tři miliony klientů soukromých penzijních fondů, jimž chodí povinné odvody z mezd, vrátit se do státního systému. Vláda chce pomocí příspěvků zákazníků soukromých fondů zabezpečit budoucnost státního fondu a pokrýt jeho prohlubující se deficit.

Klienti soukromých fondů se budou muset rozhodnout, zda chtějí zůstat, nebo přejít do státního fondu, do 31. ledna 2011. K návratu do státního systému je vláda bude "motivovat" tím, že jejich nároky na penze založené na příjmech od února 2011 klesnou o téměř tři čtvrtiny. Jeden z návrhů totiž odebírá soukromým fondům příspěvky zaměstnavatelů, které činí 24 procent ze mzdy. Dvoupilířový systém sice zůstane v zásadě zachován, soukromé fondy však přejdou na dobrovolný základ a stanou se v podstatě jen připojištěním.

"Osobně se domnívám, že převážná většina klientů soukromých penzijních fondů, kteří myslí logicky a rozumně, dojde k závěru, že nechce ztratit 70 procent svých budoucích penzí, takže nezůstane v soukromém penzijním systému," řekl po zasedání vlády ministr hospodářství György Matolcsy. O návrhu má hlasovat parlament 15. prosince, vládnoucí pravicová strana Fidesz však v něm má naprostou většinu hlasů.

"Cílem balíku zákonů na záchranu penzí je učinit státní důchodový systém bezpečným," řekl Matolcsy. Vláda již dříve rozhodla zastavit měsíční povinné odvody do soukromých fondů do roku 2011, aby zvýšila rozpočtové příjmy o 420 miliard forintů (37,6 miliardy Kč). V říjnu tak parlament schválil přerušení státních transferů do soukromého systému a tento měsíc umožnil klientům soukromých fondů přejít do státního systému se svými úsporami.

Asociace soukromých penzijních fondů Stabilitas požádala maďarský ústavní soud, aby zrušil všechna rozhodnutí vlády a parlamentu o soukromých fondech. Asociace se chce obrátit i na Soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Vláda se snaží snížit rozpočtový deficit v souladu s předloňskou úvěrovou dohodou s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Hodlá však dodržet slib nezvyšovat lidem daně, takže sahá k výjimečným opatřením typu dočasného zdanění bank, telekomunikačních nebo maloobchodních firem.

Potřebuje také dodatečné příjmy do budoucna, aby si nemusela opět půjčovat u mezinárodních věřitelů. Deficit státního důchodového fondu by měl příští rok dosáhnout 900 miliard forintů. V soukromých fondech jsou nyní nahromaděny asi tři biliony forintů (268 miliard Kč).

Veškeré úspory těch, kdo se vrátí ze soukromých fondů, nahromaděné od vzniku dvoupilířového systému v roce 1998, budou převedeny do státního pilíře, uvedl Matolcsy. Ve státním systému bude oddělen "solidaritní" příspěvek zaměstnavatelů ve výši 24 procent z mezd, který pokrývá současné důchodové výdaje, od desetiprocentního příspěvku placeného zaměstnanci.

Navrátilci, kteří v soukromém systému dosahovali vyšších výnosů než
inflace, dostanou tento přebytek v hotovosti, nebo si jej budou moci
převést do dobrovolného důchodového spoření. Vláda také bude kompenzovat ty, kdo v soukromém systému kvůli kolísání trhů ztratili. "Bude to výhodné pro všechny," prohlásil mluvčí premiéra Viktora Orbána Péter Szijjártó.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.