30. března 2016 19:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Maďarsko bude výdaje z rozpočtu schvalovat dekrety. Ruší souhlas parlamentu

Viktor Orbán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Orbán. | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Maďarský parlament ve středu schválil novelu zákona o státním rozpočtu, který vládě dovolí za pomoci pouhých dekretů měnit rozpočtové výdaje na prioritní úkoly, a to i v případě, že potřebné částky budou moci být zajištěny až v pozdější době. Dosud byl při změnách v rozpočtu nejprve nutný souhlas parlamentu.

S novelou, kterou odhlasovala parlamentní většina, může pravicová vláda Viktora Orbána v budoucnu obcházet parlament, když k dodatečným výdajům v rozpočtovém roce postačí vládní nařízení a pokrytí těchto výdajů může být až následné, poznamenala agentura DPA. Kritici se obávají, že nové nařízení omezí transparentnost vládních výdajů.

Opoziční socialisté se podle agentury MTI chystají obrátit na prezidenta Jánose Ádera, aby novelu odmítl podepsat. Prezident se podle poslance Sándora Burányho, který vede rozpočtový výbor sněmovny, má sám rozhodnout, zda novelu vrátí parlamentu, anebo ji odešle k ústavnímu soudu.

Áder je považován za blízkého spojence premiéra Orbána, nicméně tento měsíc zpochybnil schválené změny zákona o centrální bance, které by omezily přístup veřejnosti k informacím o této bance. Kontroverzní zákon nečekaně poslal ústavnímu soudu k přezkoumání.

Mluvčí opozičního uskupení Dialog pro Maďarsko Bence Tordai prohlásil, že vládní strana už přestává předstírat, že Maďarsko zůstává parlamentní demokracií, a cestou vládnutí prostřednictvím dekretů se vydává k totalitě.

ČTK