6. dubna 2012 11:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Maďarsko se dál zadlužuje. Deficit sahá k celoročnímu limitu

Maďarský forint | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský forint | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Deficit státního rozpočtu Maďarska se za první čtvrtletí přiblížil limitu stanovenému na celý letošní rok. Podle údajů ministerstva financí měla země na konci března deficit 230,9 miliardy forintů (19,2 miliardy korun), což odpovídá skoro 90 procentům celoročního plánu.

Důvodem jsou částečně vyšší náklady na obsluhu dluhu a nižší příjmy ve srovnání se stejným obdobím 2011. Zvyšuje se tak tlak na vládu, aby omezila své výdaje, a odvrátila  hrozbu, že bude odstřižena od peněz z Evropské unie.

ČTĚTE TAKÉ:

Maďaři jsou nejvíce zadluženou zemí střední Evropy

EU minulý měsíc zavedla proti Maďarsku disciplinární řízení, protože země má nadměrný rozpočtový schodek od svého připojení k EU v roce 2004, a zmrazila zemi peníze z kohezního fondu. Maďarsko má rovněž nejvyšší zadlužení ze zemí střední Evropy a usiluje o půjčku od Mezinárodního měnového fondu a EU, která jí má pomoci snížit vysoké náklady na dluh.

Maďarská vláda už přijala několik opatření ke snížení výdajů. Její snahy ale brzdí spory s Evropskou unií, které vadí některé prvky nové maďarské legislativy. Největší spor se svedl o nezávislost maďarské centrální banky.

Spory mezi Budapeští s Bruselem zpozdily také začátek rozhovorů o finanční pomoci, kterou chce Maďarsko čerpat od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Bude se jednat o půjčce od MMF

Mluvčí MMF Gerry Rice dnes potvrdil, že fond vedl další kolo neformálních jednání s hlavním maďarským vyjednavačem. Termín jednání o půjčce od MMF zatím stanoven nebyl.

Analytici upozorňují, že rozpočtové výdaje Maďarska bývají každoročně nadhodnocené. V letošním roce by také měly rozpočet ještě podpořit dodatečné příjmy z krizové daně pro banky a firmy.

EU zamezí Maďarsku přístup k půl miliardě eur

Evropští ministři financí rozhodli pozastavit Maďarsku od příštího roku přístup k téměř půl miliardě eur (přes 12 miliard korun) z kohezního fondu, protože proti nadměrným rozpočtovým deficitům dostatečně nebojuje. 

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Budapešť však může ještě toto rozhodnutí změnit, pokud do konce června představí nápravná opatření. Ministři budou 22. června přehodnocovat své rozhodnutí a pokud je Maďarsko přesvědčí, že podniká dostatečné kroky ke snížení deficitu, své rozhodnutí zruší, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK