Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Majetkový úřad vydělal letos prodejem věcí asi 1,4 miliardy korun

Generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina... | foto: Yan ReneltMAFRA

Praha Tisíce nemovitostí, desítky zvířat a pestrou paletu předmětů nejrůznějšího druhu prodal letos Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Letošní rok byl pro něj z hlediska příjmů mimořádně úspěšný, řekl mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Zhruba v polovině prosince evidoval podle něj úřad výnosy kolem 1,4 miliardy korun, což je třetí nejvyšší částka ročních příjmů v historii. ÚZSVM existuje od července 2002.

Do zatím nejúspěšnějšího roku 2015 chybělo úřadu 17. prosince kolem 530 milionů korun. Před čtyřmi roky získal 1,93 miliardy. Velkou část této sumy, a to 790 milionů korun, tehdy dostal z prodeje domu na náměstí Republiky. Druhým nejúspěšnějším rokem byl rok 2017, kdy úřad vydělal 1,75 miliardy korun.

Mezi věcmi, které připadly státu z pozůstalostí bez dědiců nebo propadly z trestné činnosti, byli letos například psi, starožitný nábytek, šperky, automobily nebo i rodinné domy či pozemky. K nejdražším prodaným položkám v letošním roce patřil třetinový podíl v bytovém domě v ulici Myslíkova v Praze 1 za 50,1 milionu korun, řekl Ležatka. Minimální cena za budovu i pozemek byla 42,1 milionu korun. Novým majitelem se stala společnost STN Praha s.r.o.

Úřad letos doposud uzavřel 128 kupních smluv s částkou převyšující jeden milion korun. „Jednalo se o 118 nemovitostí a deset položek movitého majetku,“ sdělil mluvčí. K 30. listopadu se podle něj podařilo prodat 4443 nemovitostí za zhruba 798 milionů korun. Až pětkrát více bytů, domů či pozemků převádí úřad dlouhodobě zdarma, a to hlavně státním institucím, obcím a krajům. Letos se to týkalo 17 838 nemovitostí, řekl Ležatka.

Úspěch podle něj úřad sklízel také na sociálních sítích, díky kterým se mu dařilo nacházet nové majitele zejména pro zvířata. Letos tam lidé sdíleli nejvíc příběh vlčáka z Plzeňska a 56 koček z Neratovic, kteří byli původním majitelům odebráni kvůli týrání. I díky sociálním sítím úředníci prodali také zámky Načeradec a Brandýs nad Orlicí či historickou jednorannou brokovničku z roku 1860, dodal mluvčí. Aktuálně má podle něj úřad na facebooku 7200 příznivců, nedělá přitom žádnou reklamu.

Internetové stránky www.nabidkamajetku.cz navštívilo za letošek přibližně 660 000 návštěvníků, uvedl Ležatka. Od února 2018 se podle něj na webu uskutečnilo zhruba 5500 elektronických aukcí a stát v nich vydělal kolem 190 milionů korun. Zájem byl v aukcích například o jízdní kola, kuchyňské spotřebiče, nářadí pro kutily, rybářské pruty, sportovní náčiní či různé umělecké předměty, vyjmenoval mluvčí. Lidé kupovali také automobily nebo motorky, dodal.

Úřadu letos připadlo 306 zvířat, z toho 240 psů, 58 koček a osm koní. Nového majitele jich pak našlo 249, prodejem 64 a zbytek úřad lidem daroval. Nejdražší bylo podle Ležatky štěně francouzského buldočka za 6000 korun, nejlevnější čivava za 300 korun.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!