16. dubna 2009 16:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Mají být ministry, ale nikdo jim to prý neřekl

Topolánek a Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Topolánek a Fischer | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Jejich jména se v pátek ocitnou na stránkách novin v seznamu budoucích ministrů vlády České republiky. Oni sami se však příliš nechtějí vyjadřovat k faktu, že je tři politické strany nominovaly do úřednické vlády premiéra Jana Fischera. Mnozí s ním dokonce zatím ani nemluvili a o nominaci se dozvěděli z médií.

Fischer si na sestavení své šestnáctičlenné vlády podle nominací ODS, ČSSD, Strany zelených a svého uvážení vzal dva týdny.

Někteří kandidáti, například Tomáš Uvíra nominovaný dnes ODS na funkci ministra financí, připustili, že s nominací souhlasili, jiní ani tuto prostou okolnost. "Premiér se mnou zatím na toto téma nehovořil, z toho důvodu se zatím k této záležitosti nebudu více vyjadřovat," dodal Uvíra.

"Raději ne, protože vám stejně nic neřeknu," reagoval textovou zprávou český velvyslanec u NATO Štefan Füle na žádost ČTK o rozhovor. Füleho nominovala ČSSD na funkce ministra pro evropské záležitosti, kde by měl nahradit Alexandra Vondru (ODS).

Podle informací ČTK prý vyvolalo toto rozhodnutí ve Vondrově úřadu minimálně mírné překvapení, neboť se neoficiálně počítalo s tím, že ministrem pro evropské záležitosti bude nejspíš současný Vondrův náměstek Mora. O něm se dnes opět zmínil premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS).

Füle je zkušený diplomat a umí se také pohybovat po Bruselu, v současnosti se ale zabývá především politikou NATO, nikoliv evropskou problematikou.

Mora, který se předsednictví nejen intenzivně věnuje jako "dvojka" hned po Vondrovi, ale také jej připravoval, by tak byl podle názoru některých pozorovatelů zřejmě logičtějším nástupcem. Nejhorší variantou by pak podle některých hlasů bylo, kdyby Mora z předsednické sekce zcela odešel.

"Žádnou nabídku jsem nedostal," řekl dnes ČTK šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina, navržený ČSSD na funkci ministra vnitra.

Zatím se také nerozhodl, zda by případnou nabídku vzal. Stále nad tím přemýšlí, až se rozhodne, bude podle něj možné říct více. Nový premiér by měl kandidátům volat v pátek, pak se uvidí, podotkl.

"Považuji to za obrovské ocenění práce a čest takovouto nabídku vůbec mít a jako státní úředník o tom vůbec nepochybuji," uvedl generální ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček. Na jiných je prý rozhodnutí, zda nakonec skutečně ve vládě zasedne. "Toto je nominace, to rozhodování o vhodnosti člověka do týmu je jak na panu premiérovi, tak na panu prezidentovi," dodal Kubíček. Své další působení v Národním technickém muzeu bude prý řešit, až se o jeho působení v ministerské funkci rozhodne.

Ani Rostislava Vondrušku, ředitele České centrály cestovního ruchu - CzechTourismu, zatím nikdo ohledně jeho případného jmenování do čela ministerstva pro místní rozvoj oficiálně neoslovil. "Dozvěděl jsem se o tom až z internetu," řekl ČTK o nominaci od ČSSD.

Zda nabídku přijme nebo ne, se prý rozhodne až poté, co jej Fišer oficiálně osloví a setká se s ním.

Ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková ČTK sdělila, že se nebude prozatím ke své nominaci na funkci ministryně zdravotnictví vyjadřovat. Navrhla ji dnes ODS. Nebude prý nabídku nijak komentovat, vše je podle ní věcí nového premiéra.

Miroslava Kopicová, navržená ODS na ministryni školství, nechce o své možné účasti v překlenovací vládě vůbec spekulovat. ČTK to sdělil mluvčí Národního vzdělávacího fondu, jehož je Kopicová ředitelkou.

Náměstek ministra školství Ondřeje Lišky Jakub Dürr se o tom, že ho šéf Strany zelených Martin Bursík navrhl jako ministra školství, dozvěděl až od ČTK. Bursík ani Fischer s ním prý zatím o tom nemluvili.

"Pokud by se na mě pan Fischer obrátil, tak bych to považoval za velkou čest a možná i uznání za dosavadní práci, rozhodně by mě ta nabídka zajímala," řekl ČTK Gustáv Slamečka, kandidát ODS na funkci ministra dopravy. Před definitivním kývnutím by bylo údajně nutné nabídku prodiskutovat. Funkci ministra dopravy nelze vykonávat zároveň s funkcí ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury. Po skončení případného vládního angažmá by se chtěl Slamečka do fondu vrátit.

Také ředitelka Justiční akademie Daniela Kovářová zatím návrh ODS, aby šéfovala ministerstvu spravedlnosti, nechtěla komentovat. "Zatím jsem nedostala žádnou oficiální informaci. Do té doby se k tomu nebudu vyjadřovat," řekla.

Anketa

Kdo bude nejlepším ministrem?

Jan Kohout (zahraničí) 1206
Štefan Füle (evropské záležitosti) 129
Martin Pecina (vnitro) 281
Ivo Pěgřímek (průmysl a obchod) 74
Jakub Šebesta (zemědělství) 89
Rostislav Vondruška (místní rozvoj) 73
Petr Šimerka (práce a sociální věci) 86
Martin Barták (obrana) 111
Gustáv Slamečka (doprava) 81
Tomáš Uvíra (finance) 97
Dana Jurásková (zdravotnictví) 259
Daniela Kovářová (spravedlnost) 294
Ladislav Miko (životní prostředí) 212
Jakub Dürr (školství?) 148
Miroslava Kopicová (školství?) 245
Marta Smolíková (kultura?) 231
Horymír Kubíček (kultura?) 110
ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!