Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Maláčová předloží vládě návrh důchodové reformy. Věří, že do voleb ji sněmovna schválí

Jana Maláčová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Maláčová | foto: ČTK

Praha Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce návrh své důchodové reformy v nejbližší době předložit vládě. Řekla to ve středu novinářům po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Šéfka resortu práce míní, že navrhované změny je možné stihnout projednat a schválit do voleb.

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dřív prohlásila, že tato vláda komplexní důchodovou reformu nepředloží a na přijetí změn není do voleb už dost času.

„Velmi záhy důchodovou reformu předložím do vlády. Pevně doufám, že dojde na projednání klíčového návrhu... Máme to velmi dobře spočítané. Když bude vůle jak vlády, tak jednotlivých parlamentních stran, tak se to stihnout dá i do voleb,“ uvedla Maláčová. Dodala, že se s prezidentem shodují v tom, že je důležité dostat reformu co nejdříve do Parlamentu. To, že v příštích dnech předloží návrh své reformy vládě, oznámila ministryně už před měsícem na sjezdu ČSSD.

O reformě jednala komise pro spravedlivé důchody. Maláčová pak loni v prosinci představila tři důchodové novely, které připravil její úřad. První počítá s rozdělením veřejného důchodového systému na dva. Z prvního by se všem vyplácel základní důchod 10 000 korun, z druhého zásluhová část podle odpracovaných let a odvodů z výdělků. Druhá norma zavádí dřívější penzi pro lidi s náročnou profesí, a to o rok za každých odpracovaných deset let. Třetí předloha zvyšuje důchod o 500 korun za každé vychované dítě.

Maláčová ve středu zopakovala, že by navržená reforma v prvních pěti letech stála 25 miliard korun. Z podkladů k trojici zákonů vyplývá, že by změny mohly ročně ale znamenat propad důchodového systému o víc než procento hrubého domácího produktu (HDP). V nynější hodnotě to odpovídá deficitu přes 60 miliard korun ročně. Výdaje zvedají právě minimální penze, bonus za dítě a dřívější důchod pro náročné profese.

Podle ministryně bude nutné kvůli důchodové reformě a zajištění stability veřejných financí provést daňovou reformu. Zmínila progresivní zdanění lidí i firem. Dodala, že na něm mají s prezidentem „naprostou shodu“. Dalším zdrojem peněz by byla podle Maláčové digitální daň či zrušení daňových výjimek.

Důchodová komise se na přesné podobě reformy neshodla. Širší shoda není ani na navržených zákonech. Nepanuje ale ani v koalici. Schillerová už dřív řekla, že Babišova vláda komplexní reformu už nepřipraví. Připomněla, že legislativní proces trvá zhruba rok, takže se do voleb nestihne. Deník N informoval o tom, že návrh odmítli premiérovi poradci.

Podle expertů i některých politiků je důchodová soustava v nynější podobě kvůli stárnutí populace neudržitelná a propadne se do deficitů. Už nyní do penzí putuje asi 30 procent státních výdajů. Stav systému zhoršila koronavirová krize, podle odborníků se tak čas na provedení změn ještě zkrátil.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...