Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
16. února 2009 12:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Malé firmy nebudou platit zálohy na daně

Topolánek představuje protikrizový plán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Topolánek představuje protikrizový plán. | foto: ČTK

PRAHA Premiér představil balíček šestnácti protikrizových opatření, které dnes schválila vláda. Místo odpuštění daní za rok 2007, se kterým nesouhlasil ministr financí Miroslav Kalousek, vládou prošel návrh na osvobození malých podniků od placení záloh na daně v roce 2009.

Zálohy by v roce 2009 nemusely platit podniky, které zaměstnávají maximálně pět osob. Podle premiéra by se opatření mělo dotknout čtvrt milionu subjektů, které tak na svých účtech budou mít až o 22 miliard korun více. O stejnou sumu ale přijde státní rozpočet.

Výhodou návrhu je podle ministra obchodu a průmyslu Martina Římana také fakt, že jej lze zavést exekutivně a nemusí se měnit zákony. Opatření se má vztahovat již na zálohy, které by podnikatelé měli platit v prvním čtvrtletí. "Udrží to tedy v podnicích peníze. Těch 22 miliard jsou reálné peníze, které by musely podnikatelé zaplatit," uvedl ministr.

Ze stejného důvodu, tedy kvůli zvýšení platební schopnosti firem, vláda schválila i zrychlení vratky DPH. Obě opatření by nakonec měla být fiskálně neutrální, protože podnikatelé budou muset daně na začátku roku 2010 zaplatit.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman ale doufá, že uvolněné peníze podnikatelé použijí na investice, které si dle protikrizového plánu mohou mnohem rychleji odepsat.

16 bodů, které mají dostat Česko z krize

1) Sleva na sociálním pojištění
2) Rychlejší odpisy majetku
3) Rozšíření uplatnění odpočtu DPH u automobilů
4) Snížení sazby sociálního pojištění
5) Snižování daňové zátěže podniků
6) Snížení poplatků na železnicích
7) Zajištění regionální dopravní obslužnosti
8) Garance a podpora úvěrů
9) Snižování energetické náročnosti budov
10) Podpora exportu
11) Podpora podnikatelů v zemědělství
12) Investice do výzkumu a vývoje
13) Investice do dopravní infrastruktury
14) Posílení dalších výdajových oblastí
15) OSVČ a právnické osoby s počtem zaměstnanců do pěti osob budou v roce 2009 osvobozeni od placení záloh daně z příjmů
16) Insolvenční návrhy a zrychlení vratek DPH

Protikrizový balíček se blíží ke 100 miliardám

V protikrizovém plánu zůstala většina známých návrhů, například snížení sociálního pojištění nebo zrychlení odpisů. Podle premiéra by tyto úlevy měly stát rozpočet okolo 21 miliard korun. Podnikatelé  by si rovněž mohli odečíst DPH u všech nových aut. Tento návrh již projednává Poslanecká sněmovna.

Vláda by měla také dát dvě miliardy korun Českomoravské záruční a rozvojové bance, aby měli malí a střední podnikatelé dostupnější úvěry. Šest miliard plánuje kabinet investovat do zateplování rodinných domů a 600 milionů chce dát do zateplování paneláků. Dvě miliardy pak jsou připravené pro investice do veřejné dopravy do krajů, které krize postihne nejvíce.

Rekordní jsou i investice do infrastruktury. I s přebytkem z minulého roku chce vláda do této kapitoly přidělit přes 90 miliard korun, což je více než dvojnásobek investic z minulých let.

Celkové přímé výdaje na protikrizová opatření činí podle premiéra 1,9 procenta hrubého domácího produktu, což je kolem 70 miliard korun, dalších 22 miliard vyplývá z odpuštění placení záloh na dani z příjmu.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...